Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin 1’inci yılında başta deprem bölgeleri olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında depremde hayatını kaybeden vatandaşlar anılıyor.

6 Şubat 2023 Pazartesi günü 04:17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 şiddetindeki deprem, çevre iller dahil olmak üzere toplamda 11 il ve yüzlerce ilçenin yıkılmasına neden oldu. 6 Şubat 2023 tarihinde saatler 13:24’ü gösterirken bu kez Elbistan merkezli 7,6 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. İlk depremin şiddetiyle yıkılmayan ancak ağır hasar alan binalarda ikinci depremin şiddetiyle yerle bir oldu.

Binlerce insan deprem bölgelerinde enkaz altında kurtarılmayı beklerken, hükümet, 4’üncü seviye alarm ilan etti. Dünyanın dört bir yanından insanlar akın akın deprem bölgelerine desteğe gitti.

DOLAR VE EURO ,GRAM ALTIN FİYATI! DOLAR VE EURO ,GRAM ALTIN FİYATI!

Deprem bölgelerinde can pazarı yaşanırken tüm Türkiye tek yürek olarak deprem bölgelerine tüm ekiplerini aktardı.

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Diyarbakır ve Elazığ’ın etkilendiği iki depremde, resmi açıklamalara göre 53 bin 537 kişi hayatını kaybederken, 107 bin 213 vatandaşın ise yaralı olduğu belirtildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Hatay’da 13 bin 883, Kahramanmaraş’ta 7 bin 295, Adıyaman’da 5 bin 826, Malatya’da 4 bin 197, Gaziantep’te ise 3 bin 805 olmak üzere bölgede 36 bin 932 bina deprem anında yıkıldı. Toplam 872 bin bağımsız bölümden oluşan 311 bin bina ise aldığı hasarlar nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

Deprem bölgesi olan Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Diyarbakır ve Elazığ’da da sabah namazında bir araya gelen vatandaşlar, depremde hayatını kaybeden binlerce vatandaş için anma programları gerçekleştiriyor.

Sivas Medya Center ailesi olarak, ülkemizi yasa boğan depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’ta rahmet, geride kalanlara ise sabır diliyoruz. Depremin acısını unutmadık, unutmayacağız.