Cumhuriyetin 100’üncü yılı etkinlikleri çerçevesinde Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğretim elemanları tarafından Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (TÜDAM) ’UNESCO Dünya Miras Listesine Giren Son Eserlerimiz’ başlıklı seminer gerçekleştirildi.

Bu Sahaf Geçmişe Götürüyor Bu Sahaf Geçmişe Götürüyor

Yoğun ilgi gören seminerde Dr. Öğr. Üyesi Merve Kalyoncu Yolaçan’ın anlatımıyla Sivrihisar Ulu Camii, Araş. Gör. Muhammed Kavak’ın anlatımıyla ise Gordion Antik Kenti ile ilgili sanal turlarla desteklenen sunumlar yapıldı.

Seminerde, Eskişehir’den ilk kez UNESCO Dünya Miras Listesine giren Sivrihisar Ulu Cami’nin sahip olduğu üstün evrensel ve istisnai değerleri ve Eskişehir turizmine katkıları vurgulandı. Diğer yandan Eskişehir’in de içinde yer aldığı antik Frigya coğrafyasının önemli kentlerinden Gordion’un Frig başkenti olması, Frig tarihi ve kültürü içerisindeki yeri ve UNESCO Dünya Mirası seçilme kriterlerinin ve bölgenin tanıtımına etkisi anlatıldı.

Seminerin ardından Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İnci Oya Coşkun ve TÜDAM Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Aysel Kaya tarafından katılımcılara teşekkür belgeleri takdim edildi.