Son dönemlerde Türkiye’nin en çok konuşulan ve gündemdeki yerini koruyan emekli maaşlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan UDEM-HAK SEN Genel Başkanı Abdullah Peker, zamların eşit şekilde yapılması gerektiğinin altını çizdi. Zamların aynı oranda yapılmasının çok alana çok, az alana az yandığını dile getirdi.

Başkan Peker, asgari ve emekli maaşlarına zam gelmesiyle birlikte piyasanın da aynı oranda attığını belirterek önlem alınmasının, çalışan ve emeklilerin geçimi konusunda oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Maaş Konusu Arap Saçına Döndü

Emekli maaşı konusunun arap saçına döndüğünü ifade eden Peker; “En düşük Emekli maaşına piyasa şartları dikkate alınarak 8 bin TL zam ve yüzde 10 refah payı verilmeli. Yüksek emekli maaşlarına zam yapılmaması bu suretle aradaki farkı bir nebze azalacaktır. Neredeyse tüm ürünlere fahiş artışlar yapılmıştır. İnsanlarımız adeta fakirleştirilmiştir.” dedi.

Sivas İl Jandarma Komutanlığı Sahadaki Çalışmalarını Sürdürüyor Sivas İl Jandarma Komutanlığı Sahadaki Çalışmalarını Sürdürüyor

Ülkenin Yüzde 7’si Mutlu

Popülist Sendikacılık yapmak istemiyorum diyen Başkan Abdullah Peker; “Halkın içinden biri olarak en düşük işçi, Bağ-Kur ve memur emeklisi maaşı, asgari ücret kadar olmalı. Tabi ki yüksek prim günü olanlara ayrıca bir artışta yapılmalı. Sosyal devlet halkının refahını düşünen devlettir. Ülkemizin nimetlerinden faydalanan yüzde 7 gibi bir mutlu azınlık var. Bu vatandaşlarımıza külfete de ortak olmaları çağrısında bulunuyoruz. Ülkemizde bulunan büyük şirketlerin vergi borçları silinmeden oradan gelecek kaynağı emeklilerimize yansıtılması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Fahiş Fiyat Arttırana Yüksek Oranda Ceza Kesilsin

Asgari ücrete zam gelmesiyle marketlerin fahiş fiyat artırımına gittiğini söyleyen Başkan Abdullah Peker; “Önemli bir konuda marketlerin fahiş fiyat artışlarına yüksek oranda ceza kesilmesi, kanımca artışların hızını keserek rantabl bir konuma gelecektir. Çalışan ve emeklilerimize yapılan yüzdelik zamlar çok alana çok, az alana az ücret olarak yansıtmaktadır.  Bizim önerimiz seyyanen ve kademeli zam verilmeli ayrıca çalışanlardan kesilen yüksek orandaki gelir vergisi yüzde 15 ile sınırlandırıldı. Fahiş vergiye hayır diyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.