Ulaştırma ve Demiryolu Sendikası (UDEMHAK-SEN) Genel Başkanı Abdullah Peker, yaptığı açıklamada memur ve memur emeklilerine yapılan zam oranlarını ve enflasyon farklarını değerlendirerek, yetkili sendikaya da eleştirilerde bulundu.

Yazılım Sistemleri Hata Verdi Uçuşlar İptal Oldu Yazılım Sistemleri Hata Verdi Uçuşlar İptal Oldu

Memur Maaşlarına Yüzde 19,3 Zam, Enflasyonda Farklı Bir Gerçeklik

Peker, ilk 6 ay için yüzde 15 zam alan memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkıyla birlikte toplamda yüzde 19,3 zam aldığını ifade etti. Buna karşın, Türkiye'deki yıllık enflasyon oranının yüzde 71,6 olduğunu ve Avrupa ülkelerinde bu oranın çok daha düşük olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 2,7 olduğunu, Almanya'da yüzde 2,2, Fransa'da yüzde 2,1, İngiltere'de yüzde 2 gibi örnekler verdi.

Elektrik Zammı ve Enflasyonun Etkileri

Elektrik zammına da değinen Peker, enflasyonun tüm çalışanları olumsuz etkilediğini ve "enflasyon canavarı"nın tüm çalışanları yuttuğunu söyledi. Yetkili sendikaların bu duruma karşı sessiz kalmasını eleştirerek, toplu sözleşmede talep edilen zam oranlarının yetersiz olduğunu ve yıl sonuna kadar enflasyonun yüzde 30'a ulaşacağını öngördü.

Yetkili Sendikalara Eleştiri ve Çözüm Önerileri

Peker, yetkili sendikaları eylemsizlik ve yetersizlikle eleştirerek, yeni anlayışlara ve vizyonlara ihtiyaç olduğunu savundu. Mevcut sendika yönetimlerini istifaya davet ederek, "Bu yarış kaybedildi. Bırakın yetkiyi yapamadınız. Yeni anlayışlar, yeni vizyonlar, yeni fikirler şarttır. Sizleri istifaya davet ediyoruz. Bekliyoruz. Bizim her zaman umudumuz var." dedi.

Muhabir: İsmail Haksever