Ulaştırma ve Demiryolu Sendikası (UDEM-HAK SEN) Genel Başkanı Abdullah Peker, kamu kurumlarında liyakat sisteminin çöktüğünü ve yapılan atamaların büyük çoğunluğunun yandaş ve sarı sendika üyelerine göre yapıldığını belirterek tepkisini dile getirdi.

Sivas'ta Şiddetli Rüzgar Sürprizi: Ağaçlar Savruldu, Dallar Kırıldı Sivas'ta Şiddetli Rüzgar Sürprizi: Ağaçlar Savruldu, Dallar Kırıldı

Peker, yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının liyakatsiz atamalardan ve sendikal ayrımcılıktan muzdarip olduğunu ifade etti. Bu durumun kamu hizmetlerinin verimliliğini ve kalitesini olumsuz etkilediğini vurgulayan Peker, şu ifadelere yer verdi:
"Siyasi iktidarın ve yandaş sendikanın memurları değil, Devletin memurları olmak istiyoruz. İlk atamalarda mülakat sistemi kaldırılmalı. Kurum içi atamalarda liyakat, hizmet süresi ve gözetim alınarak yapılmalı. Atamalarda yandaş sendikalar değil, hak eden, işin ehli, donanımlı, kurum işleyişini bilen, sevilen, saygı duyulan ve erdem sahibi kişiliklerin makamları doldurması gerekiyor."
Peker ayrıca, yandaş sendika üyesi ve yöneticisi olmayan memurların siyasi ve bürokratlardan mobbing gördüğünü ve bunun iş yerlerinde çalışma barışını bozduğunu kaydetti.

Açıklamada, UDEM-HAK SEN'in kamu çalışanlarının haklarını savunmaya devam edeceği ve liyakatsiz atamalara karşı mücadele edeceği belirtildi.

Muhabir: İsmail Haksever