11 Ocak 2024 Perşembe günü idrak edilen Regaip Kandili ile beraber başlayan üç aylarda Sivas’ta yine duygu tacirleri çoğaldı. Her köşe başında Sivaslı vatandaşların duygularını kullanarak dilencilik yapanların sayısı her geçen gün artıyor.

29 ŞUBAT 2024  TERAZİ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 29 ŞUBAT 2024 TERAZİ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Özellikle İstasyon Caddesi’nde oldukça yoğun mesai yapan duygu tacirlerinin, mübarek aylara girilmesiyle beraber sayısın artması ise dikkat çekiyor.

Vatandaşlar, sayısı her geçen gün artan duygu tacirleri ile ilgili önlem alınmasını talep ediyor.

Kucaklarında Bebekle Dileniyorlar

Tarihi Kent Meydanı’ndan İstasyon Caddesi’nin sonuna kadar tüm caddeyi dolduran dilencilerin kucaklarında bebeklerle dilendiği ise gözlerden kaçmıyor.

Yağışlı ve soğuk havaya aldırmadan altlarına karton sererek dilenen duygu tacirleri dilenmek için kucaklarındaki bebeği kullanıyor.

Çocuklu ve çalışamayacak durumda olan yoksul aileler için devletin ve Sivas Belediyesi’nin destek sağladığını dile getiren vatandaşlar, çocuklarıyla dilenenler hakkında cezai işlem uygulanmasını istiyor.

Her Köşe Başında Bir Dilenci Bulunuyor

Dilenmek için Sivas’ın en işlek mekanlarını tercih eden dilenciler her köşe başında vatandaşlardan para talep ediyor.

Her yıl Ramazan ayına yaklaşılmasıyla sayısı artan dilenciler, vatandaşlar para desteğinde bulunana kadar vatandaşların yanında yürümeye devam ediyor.dilenci sorunu

Reşit Olmayan Çocuklar Mendil Satıyor

Duygu taciri dilencilerin yanı sıra Sivas sokaklarında mendil satan çocuklarında sayısın arttığı dikkatlerden kaçmıyor. Mendil satışı yapan çocukların 18 yaşından küçük olması ise vatandaşları isyan ettiriyor.

Sabah okula akşam ise mendil satışı yapmaya çıkan çocuklar, ailelerine destek olmak için mendil sattıklarını ifade ederken vatandaşlar, çocukların mendil satmasına müsaade edilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Vatandaşlar; “Sivas küçük ve huzurlu bir şehir ancak nereden geldiği bilinmeyen yabancı uyruklu dilenciler her köşe başında yerini alıyor. Mübarek aylara gelinmesiyle birlikte dilencilik yapan kişilerin sayısı da artıyor. Her ne kadar destekte bulunmayacağız desekte soğuk havada kucağında çocukla dilenen bir kadın görünce destek olmak durumunda kalıyoruz. Yetkililerimizin dilenciler ile ilgili geniş kapsamlı bir çalışma başlatması gerekiyor. Sonuçta devletimiz ve belediyemiz ihtiyaç sahibi insanlara destek sağlıyor ve bunun paylaşımlarını görüyoruz. Dilencilerin yanı sıra mendil satışı yapan çocuklar var ve gecenin geç saatlerine kadar bu çocuklar sokakta mendil satıyorlar. Yerleri sokak değil okul sıraları. Bu noktada ciddi bir çalışma başlatılmalı. Sivas küçük ve herkesin birbirini tanıdığı bir il ve bu tarz konuların önüne çok çabuk geçilebilir. Yetkililerimizin özellikle mübarek aylarda sayısı artan dilenciler ile ilgili bir çalışma başlatmasını talep ediyoruz.” açıklamasını yaptı.