Ayşe Gül Küçüksümbül , Türkiye'de Hacivat-Karagöz oyunu ilk kadın Hacivat olma unvanını taşıyor. İki çocuk annesi ve Karaman Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda anasınıfı öğretmeni olan Küçüksümbül, bu özel yeteneğiyle büyük beğeni topluyor.

Küçüksümbül, 15. kez sahneye çıktığı oyunda, öğretmen arkadaşı Mustafa Şahin ile birlikte Karagöz karakterini canlandırıyor. Piri Reis Kültür Merkezi'nde sahne alan oyun, özellikle çocuklar tarafından büyük ilgiyle izleniyor.

“Hacivat olma serüveni bozuk bir prizle başladı”

Hacivat olma serüveni nasıl başladı?

18 yıllık anasınıf öğretmeni Küçüksümbül, Hacivat'ın hikayesini şöyle anlatıyor: “Yine bir gün öğrencilerime oyunu oynamak için karanlık oda lazım oldu. Okulumuzdaki kütüphaneye çocuklarla birlikte indiğimizde priz çalışmayarak ışıklar yanmadı. En karanlık oda da müdürümüzün odasıydı. Çok tesadüfü bir şekilde oraya çıktık. O sırada da müdür bey yaptığımız oyunu gördü. O da bu durumu milli eğitim müdürümüze aktarmış. Daha sonra Karagöz’ü oynayan öğretmenimiz Mustafa Şahin beni haberlerde görerek, bana Ramazan ayında eğer ona eşlik edersem birlikte bir gölge oyunu oynayabileceğimizin davetini gönderdi. Bir pazar günü kendisiyle buluştuk. Ben de ona bunu önce tiyatro olarak sonrasında da gölge oyunu oynayalım dedim. Bu süreçte tereddüt ve endişelerimiz vardı ve o da bunu kabul etti. Ramazan’da ilk oyunumuza çıktık. Bizim için çok keyifli ve çok stresli bir süreçti. Bu da bizim gölge oyunsuz ilk tiyatro oyunumuz oldu. İzleyen herkesten çok olumlu dönüşler aldık. Aslında biz de hiç beklemiyorduk böyle olumlu düşünceler olacağını. Özellikle çocuklar çok beğendiler ve oynuyorlar. Şimdiden bir hayran kitlemiz oluştu. Ben de bu durum karşısında oldukça şaşkınım. Devamı inşallah gelir. Çocuklardaki o mutluluğu, o neşeyi ve ışığı göründe insan bununla kamçılanıyor“ dedi.

“Velimin tavsiyesiyle Karagöz oldum”

Hacivat olma serüveni nasıl başladı?

Vali Yardımcısı ve İl Milli Eğitim Müdürü, Trafik Eğitiminde öğrencilerle Buluştu Vali Yardımcısı ve İl Milli Eğitim Müdürü, Trafik Eğitiminde öğrencilerle Buluştu

18 yıllık anasınıf öğretmeni Küçüksümbül, Hacivat'ın hikayesini şöyle anlatıyor: “Hacivat ve Karagöz’ü okula geldiğimde küçük denemeler yaparak alıştım. 10 yıl önce bir velimin bana Hacivat-Karagöz sahnesi hediye etmesiyle bu serüven başladı. Benim en büyük şaşkınlığım, Hacivat’ın bir bayan olmasıdır. Belki bu durumun da Türkiye’de ilk olmasıdır. Çok şükür başardık. Beğenildiğimizi ve güzel dönüşler aldığımızı görüyoruz. Karaman’da da Hacivat ve Karagöz oyunu yapan yok. Bu da Karaman’ımıza bizim bir hediyemiz olsun. Bizim işimiz öğretmenlik olduğu için hep çocuklarla. Küçük çocukların bunları seveceğini zaten biliyorduk. Biz güzel başladık. İnşallah bu şekilde devam eder“ diye konuştu.