Türkiye ve Yunanistan arasında, 26 Nisan’da İstanbul’da 2021 yılında başlayan "Pozitif Gündem" girişiminin altıncı toplantısını gerçekleştirilecek.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Türkiye ve Yunanistan arasındaki "Pozitif Gündem" diyaloğu çerçevesinde, Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Fragkogiannis başkanlığındaki heyetler, 26 Nisan tarihinde İstanbul’da, 2021 yılında başlayan Pozitif Gündem girişiminin altıncı toplantısını gerçekleştirecek.

Toplantıda, ikili ticari, ekonomi, ulaştırma, eğitim, teknoloji, çevre, sağlık ve beşeri ilişkilerin geliştirilmesine yönelik Ortak Eylem Planı’nda, 16 Ekim 2023 tarihinde Atina’da yapılan son toplantıdan bu yana kaydedilen ilerlemenin gözden geçirilmesi ve sürece dahil edilebilecek yeni işbirliği sahalarının istişare edilmesi, ayrıca sürecin geleceği hakkında fikir teatisinde bulunulması öngörülmekte olduğu belirtildi.

Türk Devletleri Ailesi Aile Üzerine Bir Araya Geldi: Ortak Hedef Güçlü Aileler Türk Devletleri Ailesi Aile Üzerine Bir Araya Geldi: Ortak Hedef Güçlü Aileler

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre:

  • Toplantıya Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar ve Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Konstantinos Fragkogiannis başkanlık edecek.
  • 2021 yılında başlatılan Pozitif Gündem girişiminin altıncı toplantısı olacak.
  • Toplantıda, ikili ticari, ekonomi, ulaştırma, eğitim, teknoloji, çevre, sağlık ve beşeri ilişkilerin geliştirilmesine yönelik Ortak Eylem Planı ele alınacak.
  • 16 Ekim 2023 tarihinde Atina'da yapılan son toplantıdan bu yana kaydedilen ilerleme gözden geçirilecek.
  • Sürece dahil edilebilecek yeni işbirliği sahaları istişare edilecek.
  • Sürecin geleceği hakkında fikir alışverişinde bulunulacak.