Türkiye-Azerbaycan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu'nun (KEK) 11. Dönem Toplantısı çerçevesinde gerçekleşen Türkiye-Azerbaycan İş Forumu'nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakanı Ali Esedov ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticari ve ekonomik işbirliklerinin önemi vurgulandı.

Yılmaz, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticaretin genişletilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla çaba gösterdiklerini belirterek, "Türkiye ve Azerbaycan vatandaşlarının refahını artırmak adına ticari ve ekonomik ilişkilerimizi ileriye taşımak bölgenin istikrarı ve refahı için de önemlidir" dedi. Ayrıca, Azerbaycan ile mevcut Tercihli Ticaret Anlaşmasını genişletmek ve serbest ticaret anlaşmaları için görüşmeler başlatmak üzere uzlaşma sağladıklarını ifade etti.

Yılmaz, Türkiye'nin Azerbaycan'daki yatırımlarının 13 milyar dolar olduğunu ve Azerbaycan'ın Türkiye'deki yatırımlarının ise 21 milyar doları bulduğunu belirterek, bu alandaki işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, Türkiye'nin Azerbaycan'daki müteahhitlik projelerine değinerek, müteahhitlik sektörünün Azerbaycan ekonomisine katkı sağladığını ve bu alanda yeni fırsatlar olduğunu ifade etti.

Konya Şeker'den Çiftçiye 293 Milyon Lira Destek! Konya Şeker'den Çiftçiye 293 Milyon Lira Destek!

Son olarak, Yılmaz Türk Yatırım Fonu'nun iş adamlarına yeni fırsatlar sunacağını ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaretin ve yatırımların hızlanmasına katkı sağlayacağını dile getirdi. Ayrıca, iş adamlarını enerji, elektronik, madencilik, tarım, sağlık, bilişim ve inşaat sektörlerindeki imkânları değerlendirerek yeni iş birlikleri kurmaya davet etti.