Başkan Özen açıklamasında ek zam yapılmasının kamu çalışanlarını memnun edeceğinin altını çizerek; “Devletimizin güçlü olmasının, Vatanımız da huzurun hakim olmasının yolu insanımıza, çalışanımıza değer vermekten geçiyor. Siyasetçiden idarecilere Hep birlikte sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının enerjisini en üst seviyeye çıkarmak için el ele verip sağlık hizmetlerini en üst seviyede tutmak hepimizin görevi. Milletimizin fertleri ne kadar mutlu olur ve kendilerini mutlu edecek, huzur verdirecek şartlara kavuşursa Türkiye her anlamda daha güçlü olur. Devletimizin bu iyileştirmeyi kamu çalışanlarından başlatmalı, kamu hizmetini yürütenlerin mağduriyetlerini sonlandırmalı, ekonomik sorunlardan onları kurtarılmalıdırlar.” ifadelerini kullandı.  

Sağlık Çalışanlarımızın Sorunları Çözülmeli

Ek zam ve refah payının verilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Özen; “Pandeminin kahramanı, şifa dağıtmak için canını ortaya koyan, devletine ve milletine hizmette fedakarlıktan kaçınmayan sağlık çalışanlarımızı sorunlarının çözülmesini talep ediyoruz. 2 yıl için imza attıkları rakamların sadece 3 ayda yok oldu gittiğine şahit olduk. Yine ve ısrarla söylüyoruz. Ek zam ve refah payı verilmelidir. Tek kalem maaş istiyoruz. Sağlık çalışanları ay sonunda ne kadar para alabileceklerini bilsinler, yoksulluk sınırın üstünde bir ücretle haklarının bir nebze olsun teslim edilmesini bekliyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının ücretlerinin tamamının emekliliğe yansıyan bir ücret politikasının benimenmesi gerektiğini uzunca bir zamandır dile getiriyoruz. 5 TL’lik komik zamların yapıldığı nöbet ücretleri yerine günümüz şartlarına uygun ödemelerin yapılmasını bekliyor, giyim yardımlarında çalışanın ihtiyacını karşılayacak düzeye getirilmesini istiyoruz. Türk Sağlık sen olarak, sağlık çalışanlarının hakkının verildiği, kimsenin mağdur edilmediği, adalet terazisinin çalıştığı bir taban ve teşvik ödemesi sistemi istiyoruz. Kadroya geçen sözleşmelilerin mazeret tayinlerinde herhangi bir süre sınırı uygulaması olmasın istiyoruz. Ayrıca üniversite hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarına tıpkı sağlık bakanlığında olduğu gibi tayin hakkı verilmesi aile bütünlüğünün sağlanması yuvaların dağılmasın diyoruz.” açıklamasını yaptı.

Maaşlarımız Vergi Yükü Altında Eziliyor

Ödemelerde adaletli bir düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Özen; “Ocak ayı maaşı temmuza, temmuz maaşı aralık maaşına uymayan alınan zamların yüksek vergi nedeni ile fark edilemediği bu vergi dilimi sistemi artık memurun sırtında büyük bir yüktür. Türk Sağlık Sen olarak artık bu vergi sistemini yüzde 15’e sabitleyin diyoruz. Ücrette Adalet, Ek Ödemede Memnuniyet, Taban ve Teşvikte Revize İstiyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin adil ve makul olması için tüm platformlarda mücadelemizi yürütüyoruz. Gündemimizde olan bir diğer konuda Özellikle memur emeklilerimiz, aylık bağlama oranlarının düşüklüğü ve tüm ödemelerin emekliliğe sayılmaması nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşamaktadırlar.  Türkiye Kamu-Sen olarak bu mağduriyetin giderilmesine yardımcı olacak en büyük unsurun ek göster rakamlarının yeniden düzenlenmesi olduğunu ifade etmiş, bu doğrultuda tüm kamu çalışanlarının ek gösterge rakamlarının adil bir biçimde düzenlenmesi gerektiğini ısrarla vurgulamıştık. Bazı meslek mensuplarının ek gösterge rakamlarını 3600’e yükselten kanun çalışmaları esnasında, kamu çalışanları arasında ek gösterge bakımından yapılacak istisnanın yeni adaletsizlikler doğuracağını belirtmiş, 1. dereceye gelen tüm memurların ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi yoluyla özellikle memur emeklilerinin sorunlarının bir nebze olsun çözülebileceğini ifade etmiştik. Bu doğrultuda hazırladığımız kanun önerisini de yetkililerle paylaşmıştık.” dedi.

Yolspor ve Belediye U18'de Lider! Yolspor ve Belediye U18'de Lider!

Memur Maaşlarının Belirlenmesinde Hayati Öneme Sahip

Eksiklerin tamamlansın diyen Başkan Dursun Özen; “2023 yılındaki seçim sürecinde hem dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1. dereceye gelen tüm memurların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğini dile getirmişti. Ek gösterge bilhassa memur emeklilerinin maaşlarını doğrudan ilgilendirdiği için emekli maaşlarının belirlenmesi bakımından hayati öneme sahiptir. Milyonlarca memur ve emekli Cumhurbaşkanımızın sözünün hayata geçirilmesini beklemektedir. Aylık 14 bin 800 TL düzeyinde maaşla ailesini geçindirmeye çalışan memur emeklilerimiz için ek gösterge düzenlemesi öncelikli olarak bir an önce gerçekleştirilmelidir. 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri sonucunda bu yönde çalışma yapılacağı da karar altına alınmış olmasına rağmen şu ana kadar atılmış somut bir adım bulunmamaktadır. Talebimiz ve beklentimiz verilen sözlerin tutulması ve 1. dereceye gelen tüm memurların ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi için gerekli yasal çalışmanın yerel seçimler öncesinde TBMM gündemine getirilmesi yönündedir. Sayıları milyonu bulan çalışan ve emeklimizin umutları başka bahara bırakılmamalı, ek gösterge konusu yapılacak düzenleme ile artık gündemden tamamen çıkarılmalıdır. Sorunları ve sahada görev yapan kıymetli sağlık çalışanlarımızın taleplerini tüm platformlarda Genel Merkezimizden şubelerimize kadar her bir teşkilat mensubumuzun gayreti ile gündeme getirme ve çözüm üretme gayretindeyiz. Eksikler tamamlansın, düşük ödemeler arttırılsın ve mutlu çalışan, mutlu Türkiye idealimize yaklaşılmasıdır gayemiz. Biz mücadele edenlerin her zaman kazanamayacağını ama kazananların hep mücadele edenler olduğunu biliyoruz ve bu inançla sendikacılığımız yapıyoruz. Tüm çalışanlar da Türk Sağlık-Sen’in 30 yılın üzerindeki şanlı mazisi boyunca çizgisinden şaşmadan sendikacılık tarihini yazdığını, hak aramanın gereğini de her daim yaptığını iyi bilirler. Çözüm olana kadar da mücadelede kararlıyız. 2024 yılında da sorunların çözülmesini istiyor, bunun için her zaman ve tüm platformlarda mücadele edeceğimizi ilan ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.