Ulaştırma ve Demiryolu Sendikası (UDEM HAK-SEN) Genel Başkanı Abdullah Peker, Türasaş'ın Sivas'ın en büyük istihdam kaynağı olduğunu ve son dönemde yapılan işe alımlarla bölgeye önemli bir katkı sağlandığını dile getirdi.

Peker, 1980'lerde SİDEMAS olarak bilinen Türasaş'ta yaklaşık 4700 işçinin çalıştığını ve Sivas'taki işsizliğin o dönemde çok düşük olduğunu hatırlattı. Son yıllarda ise yerel ve genel siyasilerin iş bilmezliği nedeniyle çalışan sayısının azaldığını ve Sivas'a ihanet edildiğini savundu.

Yozgat'ta Türk Mutfağı Haftası'nda Yöresel Lezzetler Sergilendi Yozgat'ta Türk Mutfağı Haftası'nda Yöresel Lezzetler Sergilendi

Genel müdürlük konumundan bölge müdürlüğüne dönüştürülen Türasaş'ın adeta kolu kanadı bağlandığını ve üretim kapasitesinin düştüğünü belirten Peker, üç genel müdürlüğün tasviye edilerek Ankara'ya bağlanmasını da eleştirdi.
Peker, "Bize göre saçma sapan bir uygulama olmuştur. Derhal bölge müdürlükleri genel müdürlük konumuna getirilerek üretim ve istihdam genişletilmeli, tüm dünyada yerinden yönetim tercih edilirken bizde bu uygulama bazı aklı evvel siyasi ve bürokratlar yüzünden tek merkezden yönetime dönüştürülmüştür." dedi.

Peker ayrıca, liyakatsiz atamaların da kuruma zarar verdiğini ve bu konuda bazı isimleri hariç tutarak eleştirilerde bulundu.
Son dönemde bölge müdürlüğü görevine atanan Atanur Karadağ'ın ve bölge müdür yardımcısı Cihan Polat'ın istihdama yönelik gayretlerini takdir eden Peker, "Sayın Atanur Karadağ, Türasaş için elini taşın altına koyarak üretimde ve istihdamda başarılı bir grafik çizmiştir. Bunları yaparken kurum içindeki ve dışındaki işe yaramaz güruhlar ile de mücadele etmiştir." ifadelerini kullandı.

Peker, Türasaş'ın daha ileriye gitmesi ve üretimin artması için liyakatsiz personellerin görevden alınması gerektiğini ve bu konuda Ulaştırma Bakanlığı'na yazılı olarak önerilerini ilettiklerini de belirtti.
Türasaş'ta Bugüne Kadar Yapılan İşe Alımlar:
•    280 kadrolu işçi
•    10 hükümlü ve engelli taşeron işçi
•    140 taşeron işçi
•    40 mühendis
•    37 memur
100 işçi personel alım çalışmaları ise yapılıyor. Toplamda 677 personel alınmış olacak.