Ankara'nın Kızılcahamam ilçesine bağlı Taşlıca köyünde, türbesi bulunan Oruç Gazi'nin davul sesinden rahatsız olduğu ve bir gelin alayının davulla geçişi sırasında taş kesildiği efsanesi nedeniyle düğünlerde asırlardır davul çalınmıyor.

Köy sakinleri, bu efsanenin kuşaktan kuşağa aktarıldığını ve Oruç Gazi'nin huzurunu kaçıran gelin alayının Allah tarafından taşa dönüştürüldüğüne inanıyor. Bu olaydan sonra köyde düğünlerde davul çalmak yasaklanmış ve bu gelenek günümüze kadar devam ettirilmiş.

Efsane ve Tarihi:

Efsaneye göre Oruç Gazi, 1200'lü yıllarda Alaaddin Keykubat döneminde yaşamış ve Taşlıca köyünde tekkesini kurmuş bir evliyadır. Bir gün köyden geçen bir gelin alayı, Oruç Gazi'nin ibadetini bölerek davul ve zurnayla gürültü yapmaya başlar. Oruç Gazi'nin uyarılarına rağmen alay eğlencelerine devam edince, Allah'ın gazabına uğrayarak taşa dönüşür. O günden sonra Taşlıca köyünde düğünlerde davul çalmak yasaklanır.

Köy Muhtarı ve Sakinlerin Anlatımları:

Taşlıca Köyü Muhtarı Birol Özdemir, efsanenin köyün kültürü haline geldiğini ve bu nedenle düğünlerde asla davul çalınmadığını belirtiyor. Köy sakinlerinden Ali İhsan Gökmen ise Oruç Gazi'nin ermiş bir kişi olduğunu ve beddua etmediğini, sadece rahatsız olduğunu söylüyor.

Geçmişte Davul Çalanların Başına Gelenler:

Sıcak Hava Balonlarından Görsel Şölen Sıcak Hava Balonlarından Görsel Şölen

Bazı köylüler geçmişte davul çalmaya çalışanların başına çeşitli musibetler geldiğine inanıyor. Hikmet Gökmen adında bir köylü, komşusunun davul çalarak köyden geçtiğini ve sonrasında felç kalarak hayatını kaybettiğini anlatıyor.

Kaynak: iha