Bir arsa veya mesken almak üzereyseniz ve taşınmaz mal sahibinin kim olduğundan emin değilseniz, tapunun kimin olduğunu öğrenebilirsiniz. Tapunun kime ait olduğunu nasıl öğrenebileceğinizi şimdi detaylı bir şekilde açıklayalım.

Taşınmaz tapusunun kime ait olduğunu öğrenmek için internet üzerinden herhangi bir şekilde tapunun kime ait olduğu bilgilerine ulaşım sağlamanız maalesef imkansız.

Bilgilere erişmek için tapunun fotokopisi ile tapunun bağlı bulunduğu tapu dairesine giderek sorgulama yapılıyor. Bu işlem https://www.turkiye.gov.tr/tapu-harc-sorgulama adresinden online bir şekilde yapılabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, www.tkgm.gov.tr adresinden "parsel sorgulama" linki ile il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgileri girilerek doğrudan parsel sorgulaması yapılabiliyor. 

Tapu sahibi veya sahipleri öğrenildikten sonra alım veya satım işlemi yine ilgili tapu dairesince yapılmaktadır. Alım veya satım işlemlerin yapılabilmesi içim gerekli belgelerin temin edilmesi ve tapu harcının ödenmesi zorunludur.

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı alıcı satıcı ayrı ayrı  binde 20 olup;, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplamalar yapılmaktadır.

Haftaya görüşmek dileğiyle esen kalınız.

Gayrimenkul sektöründe tüm sorularınız için [email protected]