Tacikistan'da 19 Haziran 2024'te kabul edilen bir yasa ile başörtüsü kullanımı ve dini bayramların kutlanması yasaklandı. 

Yasanın Önemli Noktaları:

  • Yasa, "milli değerlerin korunması" amacıyla Tacik kültürüne uygun olmayan kıyafetlerin giyilmesini, ithal edilmesini, satılmasını ve reklamını yasaklıyor.
  • Yasaklanan kıyafetler arasında başörtüsü de yer alıyor.
  • Ramazan ve Kurban Bayramlarının çocuklar tarafından kutlanması da yasaklandı.
  • Yasa uymayan kişilere 740 dolar, kurumlara ise 5 bin 400 dolara kadar para cezası kesilecek.
  • Hükümet yetkililerine 3 bin 700 dolar, dini otoritelere ise 5 bin 60 dolar para cezası verilebilecek.

Yasaya Tepkiler:

Yasa, insan hakları grupları ve muhalefet tarafından tepkiyle karşılandı. Eleştiriler yasayı "özgürlüklere aykırı" ve "düşünce ve inanç özgürlüğünü kısıtlayıcı" olarak nitelendiriyor.

Geçmişte Yaşananlar:

Tacikistan'da başörtüsüne yönelik baskılar 2007'de başlamıştı. O dönemde bazı kıyafetler okullarda yasaklanmış, daha sonra bu yasak tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde genişletilmişti. 2017'de yetkililer kadınları Tacik kıyafetleri giymeye teşvik etmiş, 2018'de ise önerilen kıyafetler hakkında 376 sayfalık bir kılavuz yayınlanmıştı. Sakal bırakmak da gayri resmi olarak yasaklanmış ve binlerce kişinin sakallarının polis tarafından zorla kesildiği bildirilmişti.

Yasanın Etkileri:

Sivas'ta Tapular Sahiplerine Verilmeye Başlanacak Sivas'ta Tapular Sahiplerine Verilmeye Başlanacak

Yasanın Tacikistan'da dini özgürlükler ve giyim tarzları üzerinde nasıl bir etkisi olacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Yasanın uygulanması ve olası sonuçları önümüzdeki dönemde daha net bir şekilde görülebilecek.

Muhabir: BÜLTEN