Suşehri Müftüsü Serkan Yalçın’ın cami cemaatine hakaretler savurduğu, dönemin Suşehri Kaymakam’ı tarafından uyarıldığı, İmamlara soruşturma açtığı ve Kız Kur’an Kursu binasında bulunan misafirhaneyi Müftülük Şefi Mustafa Mutlu’ya tahsis ettiği iddialarına cevap verdi.

Açıklamasına Kız Kur-an Kursu Misafirhanesi’nin Müftülük Şefi Mustafa Mutlu’ya tahsis edildiği iddiasına cevap vererek başlayan Müftü Serkan Yalçın; “Kur-an Kursu Misafirhanesi’nin kullanımı Diyanet Vakfına ait olup, yetki vakıf başkanının inisiyatifindedir. Kullanım şekli ise İl Müftülüğünce incelenmiş ve bir usulsüzlük görülmemiştir.” ifadelerini kullandı. 

AK Parti Sivas'ta Kadın Dönemi Sona Eriyor! AK Parti Sivas'ta Kadın Dönemi Sona Eriyor!

Camii cemaatinin getirdiği adaklık kurbanın zayıf olması nedeniyle camii cemaatine hakaret ettiği iddiası ile ilgili açıklama yapan Yalçın; “Kur’an Kursu’na getirilen adak kurbanının zayıflığı değil, hastalıklı ve kesildiğinde deri altının iltihaplarla dolu olduğunun görülmesi. Kurbanın yemeklere katılması ile hastalığa, hatta ölüme sebebiyet verme riskinin yüksek olması.” dedi.

Gurbetçi ilçe halkının selalarının okunmasına müsaade etmediği iddia edilen Müftü Serkan Yalçın, iddia karşılığında Din Hizmetleri Genelgesi Ezan ve Sala Yönetmeliği’ni işaret ederek Madde 11. 5. Bölümü’nün incelenmesini söyledi.

Dönemin Suşehri Kaymakamı Hidayet Sarı’nın Müftü Serkan Yalçın’ı kullandığı üslup sebebiyle uyardığı iddialarını yanıtlayan Müftü Serkan Yalçın; “Kaymakam beyin toplum içinde beni (kurum amirini) uyarmış olması izhar mümkün olmayan bir şeydir. Bürokrasi ve devlet geleneğinde bu söz konusu olamaz.” şeklinde konuştu.

Müftü Serkan Yalçın’ın hakkında ortaya atılan iddialar arasında yer alan Şuşehri’nde görev yapan İmamlara soruşturma açtığı konusu da ise; “İmamlar hakkında soruşturma açmam Söz konusu değildir. Soruşturmalar, Valilik onayı ile İl Müftülüklerince yapılır.” diye konuştu.