Fenerbahçe ile Galatasaray arasında 29 Aralık 2023 Cuma günü oynanacak olan Süper Kupa maçının Suudi Arabistan’da oynanması kararlaştırıldı. Ancak maç günü Suudi Arabistan’ın iki takım taraftarının tribüne Mustafa Kemal Atatürk portresi ile çıkmasını ve sahada İstiklal Marşı’nın okunmasını yasaklaması üzerine takımlar sahaya çıkmayınca maç iptal edildi.

Al-Awwal Park Stadyumu'na çıkmayan Galatasaray ve Fenerbahçe takımları Türkiye'ye döndü.

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın tepki gösterdiği olayın ardından Fenerbahçe ile Galatasaray yöneticileri ortak açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada; “2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Sivas Milletvekillerinden Büyük Tepki

Maçın iptal olmasıyla birlikte Sivas Milletvekilleri sosyal medya üzerinden Suudi Arabistan’ın Atatürk portrelerine ve İstiklal Marşı’nın okunmasına izin vermemesine tepki gösterdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas Milletvekili Abdullah Güler ve Hakan Aksu, sosyal medya üzerinden AK Parti Grup Sözcüsü Ömer Çelik’in paylaşımını alıntılayarak olaya tepki gösterdi. Milletvekili Abdullah Güler ve Hakan Aksu’nun alıntıladığı Ömer Çelik’in Paylaşımında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin kurucu lideri ve ortak değeridir. Atatürk konusunda hassasiyet gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Daha önce maçın Suudi Arabistan’da değil Sivas’ta oynanması gerektiğini söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Suudi Arabistan’a tepkisini yine sosyal medya üzerinden gösterdi.

Maçın iptal olmasının hemen ardından paylaşım yapan Karasu; “Bu saçma fikri ortaya attığınız ilk gün, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ne işiniz var Suudi Arabistan’da. Bu maç, Cumhuriyet kenti Sivas’ta oynanmalıdır.” demiştim. Güzide iki kulübümüz Fenerbahçe ve Galatasaray’ın başkanlarına mektup da yazdım, onlar da bana destek verdiler. Çağlar aşan liderimiz Atatürk sevgisi, zaman ve mekan tanımaz. İki takımımızı, başkan ve idarecilerini yürekten kutluyorum. Çağrımı bir kez daha yeniliyorum; Buyursunlar, Cumhuriyet kenti Sivas'ımızda misafirimiz olsun. Süper Kupa Finali'ni Sivas'ta omuz omuza izleyelim.” ifadelerini kullandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek ise Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını paylaşarak altına; “Ne Mutlu Türküm Diyene!” notunu düştü.

Toy Paylaşım Yapmadı

Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas Milletvekili Abdullah Güler ve Hakan Aksu, Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ile Milliyetçi Hareket Partisi Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Suudi Arabistan’a sosyal medya üzerinden tepki gösterirken Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas Milletvekili Rukiye Genç Toy’un konu ile ilgili açıklama yapmaması dikkatlerden kaçmadı.

Sivaslı Aslınur Liderlik Koltuğunda! Sivaslı Aslınur Liderlik Koltuğunda!

Maç Sivas’ta Oynansın

Vatandaşlar, Süper Kupa Maçı’nın Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Cumhuriyet Şehri Sivas’ta oynanmasını talep ediyor.

4 Eylül 1919 yılında ulu önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde gerçekleştirilen Sivas Kongresi ile cumhuriyet şehri olarak anılan Sivas’ta oynanacak maçın Türkiye’nin 100’üncü yılına çok yakışacağını ifade eden vatandaşlar; “Suudi Arabistan’ın yaptığı saygısızlıktan sonra maçın cumhuriyet şehri Sivas’ta oynanması kaçınılmaz olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sivas’ı temsil eden milletvekillerinin kürsüye çıkıp bunu söylemesi gerekiyor. Maçın cumhuriyet şehri Sivas’ta oynanması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.