Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılması amacıyla önemli bir iş birliği protokolü imzalandı.

İmza töreninde konuşan SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Türkiye İş Kurumu'nun ülkenin kalkınmasına katkıda bulunduğunu belirterek, finansal okuryazarlık alanında protokol yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Gönül, İŞKUR'un 2024 yılının ilk altı ayında 1 milyon 510 bin 527 vatandaşla bireysel görüşme ve 5 bin 525 okul ziyareti yapıldığını aktardı. İŞKUR'un geçen yıl 1,5 milyona yakın vatandaşın istihdamını sağladığını vurgulayan Gönül, protokolün finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılması açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Gönül, ayrıca 'Finansal Okuryazarlık Platformu' web sitesinin lansmanının ardından platformun 200 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildiğini ve 6 farklı kategoride 52 video içerik sunduğunu açıkladı. Protokolle, İŞKUR aracılığıyla istihdam edilecek kişilere finansal okuryazarlık eğitimi verileceğini ve eğiticilerin eğitilmesinin planlandığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler: En Düşük Emekli Maaşı 12 Bin 500 TL'ye Yükselecek AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler: En Düşük Emekli Maaşı 12 Bin 500 TL'ye Yükselecek

İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş ise, SPK ile yapılan bu protokolün İŞKUR'un tarihindeki ilk bağımsız idari otoriteyle yapılan protokol olduğunu belirterek, finansal okuryazarlığın toplumun tüm kesimlerine yaygınlaşmasını önemli bulduklarını ve protokolün somut çıktılar sağlayacağını ifade etti.

Kaynak: iha