Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye'yi kuduz ve kist hidatik açısından "yüksek tehlike" kategorisine alırken, ABD, İngiltere, Fransa gibi birçok ülke vatandaşlarını "saldırgan başıboş köpekler" ve "kuduz" riski konusunda uyarıyor.Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkını Savunma Derneğince (GÜSODER) hazırlanan "Başıboş  Sorunu Raporu"ndan derlenen bilgilere göre, 'de yaşayan yaklaşık 5 milyon sahipsiz köpek doğrudan veya dolaylı yollardan insanların ölmesine ve yaralanmasına neden oluyor. Sokakların güvenli olmasını isteyen vatandaşlar yetkililerden çözüm bekliyor.

Sokak Köpekleri

KÖPEK SALDIRILARI NEDENİYLE SON 2 YILDA 107 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Saldırgan Köpek

Son 2 yılda Türkiye'de köpek saldırıları dehşet verici boyutlara ulaştı. 50'si çocuk olmak üzere 107 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre kuduz riski 438 bine fırladı. Köpek dışkısından bulaşan ve ağır cerrahi masrafları olan kist hidatik vakaları da 8,8 kat artarak halk sağlığını tehdit ediyor. 

Öte yandan, raporda İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik ve Strateji Başkanlığının 2022'de yaptığı ankete göre, "Siz ya da yakınınız bir sokak hayvanının saldırısına uğradı mı?" sorusuna, ankete katılanların yüzde 13,6'sının "Ben uğradım.", yüzde 26,9'unun da "Bir yakınım uğradı." yanıtını verdiği aktarılıyor.

Sivas'ta Kaçak Cep Telefonu ve Tehlikeli Cinsel Ürünler Ele Geçirildi! Sivas'ta Kaçak Cep Telefonu ve Tehlikeli Cinsel Ürünler Ele Geçirildi!

Muhabir: Haber merkezi