31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere 26 günden az bir süre kala Sivas'ta seçim atmosferi gitgide yoğunlaşıyor. Özellikle Sivas Merkez dışındaki ilçelerde adayların ve partilerin hummalı çalışmaları dikkat çekiyor.

Milliyetçi Hareket Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nin saha çalışmaları seçmenlerden ilgi görüyor. MHP, 2019 seçimlerinde kazandığı 7 ilçeyi korumak ve yeni ilçeler kazanmak için yoğun bir çaba sarf ediyor. AK Parti ise Şarkışla haricindeki diğer ilçelerdeki belediye başkanlığını korumayı ve MHP'den oy kapmayı hedefliyor. CHP ise 2019'da kazandığı 2 ilçeye ek olarak yeni kazanımlar elde etmeyi umut ediyor. BBP ise Kangal'da elde ettiği başarıyı tekrarlamak istiyor. Ayrıca BBP Şarkışla ilçesi için AK Parti'yle ittifak yaparak, AK Parti'nin adayını çekerek BBP adayını göstermeleri de BBP'nin ikinci ilçeyi ne kadar çok istediğini gösteriyor. BBP, Şarkışla ilçesi için MHP ile yarışacak.

15 NİSAN 2024 BALIK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 15 NİSAN 2024 BALIK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Sivas'ta yapacağı miting de seçim atmosferini daha da alevlendirecek. Erdoğan'ın mitinginde Sivas merkez ve ilçe belediye başkanlarının da kürsüye çağırılması ve seçmenlerle buluşturulması bekleniyor. Erdoğan'ın Sivas'a desteğinin AK Parti'nin oylarını artıracağı ve seçimlerde belirleyici bir rol oynayacağı düşünülüyor.

2019 yerel seçimlerinde Sivas'ta ilçe belediyeleri şu şekilde dağılmıştı:

  • Milliyetçi Hareket Partisi: Doğanşar, Koyulhisar, Gölova, Hafik, Zara, Ulaş, Gürün (7 ilçe)
  • Adalet ve Kalkınma Partisi: Şarkışla, Yıldızeli, Suşehri, Gemerek, Altınyayla, Akıncılar (6 ilçe)
  • Büyük Birlik Partisi: Kangal (1 ilçe)
  • Cumhuriyet Halk Partisi: İmranlı, Divriği (2 ilçe)

2024 yerel seçimlerinde bu dengelerin değişip değişmeyeceği ise merak konusu. Seçimlere kadar partilerin ve adayların saha çalışmalarını yoğunlaştırması ve seçmenlerin ilgisini çekmeye çalışması bekleniyor.