Tarihi eserleriyle görenleri kendine hayran bırakan Sivas Tarihi Kent Meydanı ile de misafirlerini büyülemeye devam ediyor. Buruciye, Şifaiye ve Çifte Minareli Medresesi ile açık hava müzesini andıran Tarihi Kent Meydanı’nın arka kısımlarında bulunan tarihi duvarlar adeta yazı tahtasına döndü.

Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleri bir arada barındıran Tarihi Kent Meydanı’nda ortaya çıkan görüntüler, yerli ve yabancı turistleri hayrete düşürüyor.026f3ddf-b6c6-4937-8390-d4d134709523

Tarihi Kent Meydanı’nda düzenleme yapılmasını talep eden yerli ve yabancı turistler; “Sivas’ın Tarihi Kent Meydanı’nda bulunan tarihi eserleri adeta zamana meydan okuyor. Geçmişimize ve atalarımıza yönelik bizlere mesajlar veren tarihi eserlerin korunması gerekiyor. Bu alanda bir kesim sprey boyalarla duvarların üzerine yazılar yazmış. Görenleri büyüleyen bir alanda böyle görüntülerin ortaya çıkması bizleri üzüyor.” ifadelerini kullandı.

Cezai İşlem Uygulanmalı

Sivas’ın en işlek bölgelerinden biri olan Tarihi Kent Meydanı’nda bulunan mobese kameralarının sürekli olarak incelenmesi gerektiğinin altını çizen vatandaşlar, tarihi eserlere zarar veren kişilerin daha rahat tespit edileceğini dile getirdi.

Eserlerin korunması için mobeselerden tespit edilen şahıslara cezai yaptırım uygulanmasını talep eden vatandaşlar; “Tarihi Kent Meydanı’nın tamamını gösteren mobese kameraları sürekli incelenmeli ve bu yazıları yazan şahıslar tespit edilip kamu malına zarar vermekten dolayı ceza almalı. Atalarımızın bize mirası olan eserleri korumak için cezai yaptırım getirilmesi şart.” açıklamasını yaptı.

Çöplüğe Dönüyor

Tarihi Kent Meydanı’nda bulunan Buruciye, Şifaiye ve Çifte Minareli Medrese’nin bulunduğu alanda duvarlara yazı yazılmasının yanı sıra vatandaşların çöplerini yerlere attığı da gözlerden kaçmıyor.

Özellikle yazı tahtasına dönen duvarların alt kısmında kalan çimenlik yerde vatandaşların yere attığı çöplerden geçilmiyor.

Sivas Belediyesi tarafından her adım başı çöp kutusu yerleştirilmesine rağmen vatandaşların çöplerini yere atması diğer vatandaşların tepkisine yol açıyor.

28 ŞUBAT 2024  BAŞAK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 28 ŞUBAT 2024 BAŞAK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Yerlerdeki çöplerden yürüyecek alan bulamayan vatandaşlar; “Sivas Belediyesi, ilimizin sadece meydan değil tüm alanlarında temizlik konusunda çok hassas ancak halk aynı hassasiyette değil. Buraları temizleyen belediye personellerine de ayıp oluyor. Yaz aylarında resmen adım atılacak yer olmuyor. Kış aylarında ise sigara izmaritlerinden geçilmiyor. Kesinlikle bunun eğitimi okullarda ders olarak verilmeli.” dedi.

Vatandaşlar Düzenleme Bekliyor

Sivas Tarihi Kent Meydanı, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait anıtsal sivil ve dini yapılar ile ülkemizin açık hava müzelerini andıran en önemli tarihi meydanlardan bir tanesi olma özelliğini koruyor. Tarihi kent meydanında bulunan; Çifte Minareli Medrese, Şifahiye Medresesi, Buruciye Medresesi, Kale Cami, Atatürk Kongre Müzesi, Tarihi Jandarma Binası, Tarihi Valilik Binası arasında bulunan Kale Hamamı Kalıntıları Sivas'ın tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor.

Görenleri kendine hayran bırakan Tarihi Kent Meydanı’nda yapılacak olan düzenlemeler vatandaşlar tarafından bekleniyor.bc671bc6-1ee8-4bc2-a5ad-1bb8439cb06f