Sivas'ta 22 Nisan 2024 tarihinde başlayan sulama sezonu, 839.310 dekar tarım arazisine can suyu olacak. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta'nın açıklamasına göre, bu sayede Sivas ekonomisine 6.3 milyar TL katkı sağlanması hedefleniyor.
Modern sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasına da önem veren DSİ, su tasarrufunu da göz önünde bulunduruyor. Balta, çiftçilere bol ve bereketli bir sezon dileklerini iletirken, tarım arazilerinin suya kavuşması ve modern sulama sistemlerinin yaygınlaşması için çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.
Sivas'ta 22 Nisan 2024 tarihinde başlayan 2024 yılı sulama sezonu, 839.310 dekar tarım arazisini suyla buluşturarak bölgeye bereket taşıyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) yatırımları ile hayata geçirilen bu sulama sezonu, tarımsal üretimde artış ve çiftçi gelirlerinde doğrudan katkı sağlayarak milli ekonomiye 6.3 milyar TL değerinde katkıda bulunacak.

Sivas Valisi Sayın Dr. Yılmaz Şimşek’in Kurban Bayramı Mesajı Sivas Valisi Sayın Dr. Yılmaz Şimşek’in Kurban Bayramı Mesajı

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, sulama sezonunun başlamasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sivas'ımızda toplam 839.310 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2024 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomimize 6.3 milyar TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini" söyledi. Balta ayrıca, çiftçilere bol ve bereketli bir sulama sezonu dileklerini ileterek, DSİ olarak tarım arazilerinin suya kavuşması, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşması ve su tasarrufunun sağlanması için kararlılıkla çalıştıklarını vurguladı.
Sivas'ta gerçekleştirilen DSİ yatırımları:
•    Toplam 839.310 dekar sulanabilir arazi
•    2024 yılı birim fiyatları ile 6.3 milyar TL ekonomik katkı hedefi
•    Modern sulama sistemleri ile tarımsal verimde artış ve üretim deseninde çeşitlenme
•    Çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artış
•    Kırsal kalkınmaya katkı ve yoksullukla mücadele
•    Yaşam standardında yükselme

Muhabir: BÜLTEN