Sivas'ın merkezinde gündüz vakti farenin sokakta gezmesi görenleri şaşırttı. Sularbaşı Mahallesi Afyon Sokağı'nda yaşanan bu olay, daha önce de fare istilası ile ilgili yaptığımız haberleri akıllara getirdi. Daha önce hem Afyon Sokağı’nda hem de iş hanlarında hem de Sivas’ın birçok noktasında yaşanan fare sorununu dile getirmiştik.

Ticari Araç Vince Çarpışması Sonucu 3 Kişi Yaralandı, 1'i Ağır Durumda Ticari Araç Vince Çarpışması Sonucu 3 Kişi Yaralandı, 1'i Ağır Durumda

Sivas'ın merkezinde, Afyon Sokağı'nda gündüz vakti sokaklarda farelerin görülmesi, vatandaşların dikkatini çekti. Bu durum, çevredeki esnaflar ve halk arasında şaşkınlık yaratırken, bazıları için ise maalesef alışılmış bir manzara haline geldi.

Afyon sokağı esnafları fare istilasına alışmış durumda. Sokakta sık sık fare gördüklerini ve yetkililere şikayette bulunduklarını ancak bir çözüm bulunmadığını belirtiyorlar. Vatandaşlar ise bu durumdan oldukça tedirgin durumda olduklarını beyan ediyorlar.

Sivas'ta Farelerin Artan Varlığı Hijyen Endişelerini Artırıyor

Farelerin gündüz vakti rahatça sokakta dolaşması hijyen açısından da büyük risk oluşturuyor. Fareden kaynaklı hastalıkların bulaşmasından endişe duyan vatandaşlar, yetkililerden acil çözüm bekliyorlar.

İlaçlama Talepleri Gündemde

Yetkililerin, bu sağlık riskini minimize etmek için acil önlemler alması bekleniyor. Vatandaşlar yetkililerden acilen ilaçlama yapmasını talep ediyorlar. Ancak, kalıcı çözümler için uzun vadeli planlamaların da yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Sokak Hayvanları İle Çözüm

Günümüzde eskisi kadar sokak hayvanının olmaması da fare istilasının nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Sokak hayvanlarının sokaklarda rahatça yaşayacakları alan olmadığı için azaldığı iddia ediliyor.

Bu görüşün aksine ise bazı vatandaşlar ise, kedilerin hazır mamaya alıştırılması nedeniyle farelerin rahatça dolaşabildiğini savunuyor. Vatandaşlar, “Kedileri hazır yiyeceklere ve mamalara alıştırdılar. Acıkmadıkları ve doğal yaşam dürtülerini kaybettikleri içinde fareleri yakalamak istemiyorlar.” diyerek sokak kedilerine mama vermek yerine onların doğal dürtülerini kazandıracak şekilde yiyecek yardımı yapmalarını talep ediyorlar.

Sivas'ta fare istilası son bulacak mı? Yetkililer bu sorunun cevabını verebilecek mi? Vatandaşlar yetkililerden somut adımlar beklediklerini belirtiyorlar.