Sivas’ta geçtiğimiz hafta sonu etkisini göstermeye başlayan soğuk hava sokak hayvanları da oldukça etkiliyor. Sokak hayvanlarının içmesi için kapı önlerine koyulan suların bile donduğu soğuk havalarda sokak hayvanları ısınacak yer arıyor.

Soğuk havalardan oldukça etkilenen bir kedi Şirinevler mevkiinde bulunan bir otobüs durağına sığındı. Durakta otobüs bekleyen yolcular kediyi rahatsız etmemek için otobüsü ayakta bekledi.

Yaklaşık 2 saat soğuktan korunmak için durakta bekleyen kedi daha sonra yoluna devam etti.kedicik

Sokak Hayvanlarını Unutmayın

25 ŞUBAT 2024 BOĞA BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 25 ŞUBAT 2024 BOĞA BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Özellikle son dönemlerde Sivas’ta farelerin çoğalması ve sokaklarda cirit atmaya başlamasının temel nedeni olarak kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarının sokaklarda eskisi kadar yaşamaması gösteriliyor.

Hem sokak hayvanlarının hayatta kalması hem de doğal dengenin sağlanması açısından yetkililer sokak hayvanlarının unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Kapı önüne koyulacak bir kap su ve bir kap mama ile sokak hayvanlarının hayatta kalmasını sağlayabiliyor.

Hayatta kalacak miktarda yem ve su tüketen sokak hayvanlarının dondurucu soğukta hayatta kalabildiği ifade ediliyor.

Sivas Belediyesi Meydan’da Sokak Hayvanlarına Yem Yeri Yaptırdı

Sivas Belediyesi, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin öncülüğünde Tarihi Kent Meydanı’nda sokak hayvanlarının beslenebileceği mama kapları yaptırdı.

Geçtiğimiz yıllarda sokak hayvanlarının beslenmesini sağlamak amacıyla yapılan mama kapları her gün Sivas Belediyesi Ekiplerince mama ve su dolduruluyor.

Aynı zamanda hayvanları beslemek isteyen vatandaşlarda aldıkları mamaları hayvanlar için Sivas Belediyesi’nin mama kaplarına dökebiliyor.

Hayvanlara Sahip Çıkmalıyız

Sivaslı vatandaşlar, hayvanların insanlara Allah’ın sessiz emanetleri olduğunu belirterek; “Sivas ayazıyla meşhur bir memleket dolayısıyla Sivas’ta sokak hayvanlarına daha özel bir bakım gerekebiliyor. Bu noktada bizlerin hassas olması, hayvanlara sahip çıkması gerekiyor. Sokaklarda hayvanlar azaldıkça doğanın dengesi de değişiyor. Son yıllarda özellikle kış aylarında kedileri sokakta göremiyoruz çünkü hayatta kalamıyorlar bu nedenle fareler çoğalıyor. Haliyle hastalıklarda çoğalıyor. Hayvanlar bize Allah’ın sessiz emanetleri bizler insanlar olarak hayvanlara sahip çıkmalıyız. Evimizin ve işyerimizin önüne koyacağımız bir kap mama ve bir kap su ile onları hayatta tutabiliriz.” açıklamasını yaptı.sokak kedisi