Sivas'ta toplu taşıma ücretlerine gelen zammın ardından, otobüslerde banka ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde 2 lira fark alınması Büro Ailesi Sendikası (Bal-Sen) tarafından tepkiyle karşılandı.

Sivas Belediye Başkanlığı'nın kararı ile 249 halk otobüsünde akaryakıt ve girdi fiyatlarındaki artış gerekçe gösterilerek zamlı fiyat uygulamasına geçildi. Şehir içi halk otobüslerinde tam bilet fiyatı 13.90 TL'den 17 TL'ye, öğrenci bileti ise 8 TL'den 10 TL'ye yükseldi. Araç içi biniş ücreti de 18 TL'den 25 TL'ye çıktı.

Ancak maaşlarını bankalardan alan ve kredi/banka kartı kullanan on binlerce Sivaslı vatandaş, normalde 17 TL ödemesi gerekirken sistemin kredi kartı ve banka kartı ile yapılan ödemelerde 20 TL çekmeye başladığını fark etti.

Büro Ailesi Sendikası İl Temsilcisi Ömer Demirkaynak, bu durumun yasal olmadığını ve halk otobüsçülerinin 2 TL fazla tahsil ederek haksız kazanç elde ettiğini belirtti. Demirkaynak, "Mal ve hizmet satın alan kişi kart ile ödediği hizmet için fazladan para ödemesinin yasal olmadığını biliyoruz. Bu konunun yargıya taşınması gerektiğine inanıyoruz. Sayın belediye başkanının da bu konuda hukukun ve adaletin yanında yer almasını ve halkın mağduriyetini gidermesini bekliyoruz." dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, CWTS Leiden Ranking 2024'te Türkiye'de 31. Sırada! Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, CWTS Leiden Ranking 2024'te Türkiye'de 31. Sırada!

Demirkaynak, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. maddesi, üye iş yerlerinin kart ile yapılan ödemelerde ek ücret talep edemeyeceğini açıkça belirttiğini söyledi. Aynı kanunun 40. maddesinde ise bu hükme aykırı davranan firmalara cezai yaptırım uygulanacağını da hatırlatan Demirkaynak, yetkilileri bir an önce hukuka uygun davranmaları konusunda uyardı.

Muhabir: Akın Bozduman