Kayseri Büyükşehir'den Pınarbaşı'na 40 Milyon TL'lik Yol Yatırımı Kayseri Büyükşehir'den Pınarbaşı'na 40 Milyon TL'lik Yol Yatırımı

Sivas İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK), 2024 yılı İkinci Olağan Toplantısını gerçekleştirdi. Vali Yardımcısı İhsan Maskar başkanlığındaki toplantıda, önemli kararlar alındı ve yeni düzenlemelerin müjdesi verildi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İİMEK'leri Daha Etkin Hale Getiriyor
Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da çevrimiçi olarak katıldı. Bakan Işıkhan, İİMEK'leri daha da etkin hale getirmek için çalışmalar yürüttüklerini açıkladı. Bu kapsamda, anket çalışmaları ve geri bildirimler alınarak, sistemde iyileştirmelere gidileceğini ifade etti. Işıkhan ayrıca, Kurulun üye yapısı ve işleyişi gibi konularda yasal düzenlemeler yapılacağını da müjdeledi.


Sivas'ta İşsizlik, İstihdam ve İşgücüne Katılım Oranları Paylaşıldı
Toplantıda, Sivas Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü faaliyet verileri ve TÜİK tarafından yayımlanan bölgesel işgücü istatistikleri ele alındı. TR72 (Sivas, Kayseri, Yozgat) bölgesine ait işsizlik, istihdam ve işgücüne katılım oranları Kurul üyeleri ile paylaşıldı.


Engelli ve Eski Hükümlülere Yönelik Projelerde Son Başvuru Tarihi Yaklaşıyor
2024/2. dönemine ilişkin engelli ve eski hükümlü proje başvurularının alınmaya başlandığı ve 7 Haziran 2024 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.


Mesleki Eğitimde Yeni Alanlar Açılıyor
İlimiz mesleki eğitim merkezlerine kayıt esasları ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün alan/dal açma-kapatma talepleri de toplantıda görüşüldü. Sonuç olarak, Sivas'ta istihdam ve mesleki eğitim alanında önemli gelişmelerin yaşanacağı öngörülüyor. Yeni düzenlemeler ve projeler ile işsizlik oranlarının düşürülmesi ve kalifiye işgücü yetiştirilmesi hedefleniyor.