Sivas'ta Zabıta, Kurban Bayramında Kaçak Kıyma Çekimine Engel Oldu! Sivas'ta Zabıta, Kurban Bayramında Kaçak Kıyma Çekimine Engel Oldu!

Sivas Uluslararası film festivali, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür merkezindeki açılış programıyla başladı.
Sivas, 27-31 Mayıs tarihleri arasında ilk kez Uluslararası Film Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Festivalin açılış programına Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Gülmez, akademisyenler, öğrenciler, sinema sanatçıları ve yönetmenler katıldı.
Vali Yılmaz Şimşek, “Bilindiği üzere 7 bin yıllık tarihi geçmişi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas tarihi ve kültürel zenginliklerin yanı sıra eşsiz doğası geleneksel el sanatları ve yöresel mutfağı ile de ön plana çıkan bir ilimiz.
Ve şehrimiz bu zenginlikleriyle çoğu zaman filmlere belgesellere ve dizilere konu olmaktadır. Şüphesiz Sivas’ın bu eşsiz birikimini dünyaya duyurmak tüm zenginliklerini tanıtmak ve herkese anlatmak için ve ayrıca sineme sektörünün de gelişmesi ve film yapımcılarına fırsat vermek anlamında çok önemlidir.
İşte bu anlayış doğrultusunda Cumhuriyet Üniversitemiz İletişim fakültesinin öncülüğünde valiliğimiz, Sivas belediyemizin destekleriyle şehrimiz sineme alanında ilk kez film festivaline ev sahipliği yapıyor ve bunun heyecanını şehir olarak hep birlikte yaşıyoruz.
İnanıyorum ki bu festival şehrimizde bir kültür sanat rüzgârı estirecek sinemaya ilgi duyan herkes ilimizi daha yakında tanıma fırsatı bulacak ve bu etkinlik şehrimizin dizi, sinema ve belgeseller ile de anılmasına vesile olacaktır.
Diğer taraftan Sivas’ın adeta bir film platosunu andıran mekanlarıyla da öne çıkan bir şehir olduğunu görüyoruz. Halihazırda Divriği ilçemizdeki UNESCO dünya kültür mirası listesinde ki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, tarihi konaklar yine Divriği’de ki Cürek Platosu ve doğal güzelliklerle ayrıca bir imkân oluşturmaktadır. Merkeze çok yakın bir konumda bulunan ve dünyada ki Mars olarak bilinen Eğribucak kayalıkları fantastik görüntüsüyle ilgi odağı olmaya adaydır.
Sivas merkezde bulunan ve restorasyon çalışmaları devam eden kale evleri tamamlandığında ise adeta sektöre hizmet verecek bir mekân için hazır olacaktır. 
Osmanlı dönemi tarihi evlerin yeniden ayağa kaldırıldığı 100 yapıdan oluşan bu güzide alan kentin geleneksel mimari dokusunu da canlandırdığı en güzel örneklerden birisidir. Sivas sektörün vazgeçilmez mekanlarından birisi haline gelecektir.
Ben bu vesile ile festivalin hayata geçmesinde büyük emeği olan başta Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültemizin değerli yöneticilerine, hocalarına ve düzenleme kuruluna ilimiz belediye başkanımıza ve tüm belediye yetkililerine ilimiz Kültür A.Ş.  Genel Müdürüne ve çalışanlarına ve katkı sağlayan tüm kurum ve kuruşlarımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

Muhabir: İsmail Haksever