Daha önce Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren’in birçok kez dile getirdiği kur farkı ilaç yokluklarının yaşanmasına neden oluyor. Kur farkından dolayı eczacıların ilaçları temin edememesi eczacı ve hastaları karşı karşıya getirmeye devam ederken aynı zamanda hastalarda mağdur oluyor.

Özellikle kış aylarının başlamasıyla beraber salgın hastalıkların artması ve vatandaşların ilaçlara ulaşamaması mağduriyetin artmasına yol açıyor.979c69b6-8516-42be-b62e-631291a4a75e

Eczanelerde birçok ilacı bulamadıklarını dile getiren vatandaşlar, ilçelerden veya Sivas’a yakın illerden ilaç temin etmek zorunda kaldıklarını ancak tüm Türkiye’de bu sorunun yaşandığını dile getiriyor.

Aralık Ayı Toplantıları Başladı Aralık Ayı Toplantıları Başladı

Vatandaşlar; “Kış sezonuna girdik ve salgın hastalıklarda artmaya başladı. Ancak doktorların reçeteye yazarak verdiği ilaçları eczanelerde bulamıyoruz. Yetkililerin bu konu ile ilgili bir çalışma yapması gerekiyor. Sağlığımız bu durumdan çok fazla etkileniyor.” ifadelerini kullandı.

Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren ise; “Geçen yıl ilaca ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşanmıştı, Temmuz ayı itibariyle kur güncellenmesi yapılmasıyla birlikte biraz olsun hafifleme yaşanmıştı. Firmalarda gerek yurt içi üretim planlamaları yaparken gerek yurtdışından ilaç getirirken kendi planlamalarını mevcut Euro kuru üzerinden yapmak zorunda kalıyorlar. İlaç fiyatları belirlenirken burada biz eczacılar masada olmuyoruz. İlaç fiyatları,  devletle sanayi arasında olan bir süreç ama ilaç yoklukları nedeniyle oluşan hasta mağduriyetleri bizi etkiliyor. Biz eczacılar her zaman, ilacın ucuz ve ulaşılabilir olması gerektiğini savunuyoruz. Biz senede bir sefer değil de belirli aralıklarla Euro güncellenmesi yapılması gerektiğini düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan eczacı ve hastalar karşı karşıya gelmeye devam ederken yetkililerin konu ile ilgili bir adım atmamasının ilerleyen günlerde daha büyük sorunlara yol açacağı belirtiliyor.