25 ŞUBAT 2024 İKİZLER BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 25 ŞUBAT 2024 İKİZLER BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Kurşunlu Hamamı, Eski Paşa Hamamı, Hamamcıoğlu Hamamı, Meydan Hamamı ve Kale Hamamı gibi tarihi hamamlara ev sahipliği yapan Sivas’ta hamam tarifelerine zam geldi.

Sivas’a gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan tarihi hamamlara 2024 yılına girilmesiyle beraber gelen zamlar vatandaşları ve hamam işletmecilerini isyan ettirdi.

Yeni fiyat tarifesine göre Sivas’ta birçok hamamda 100 lira olan giriş ücreti 180 liraya yükseldi. 30 lira olan kese fiyatı ise 50 lira oldu.

Özellikle tarihi hamamlara yapılan zamlar vatandaşları isyan ettirdi. Vatandaşların yanı sıra hamam işletmecileri de girdi fiyatlarındaki artışlardan şikayetçi olduklarını dile getirdi.

Vatandaşlar Evde Yıkanacak

Tarihi hamamlarıyla görenleri kendine hayran bırakan Sivas’ta hamam tarifelerine zam yapılması vatandaşlara artık evde yıkanacağız yorumunu yaptırdı.

2024 yılına girilmesiyle beraber iğneden ipliğe varana kadar her şeye zam yapılması vatandaşları isyan ettirdi. Vatandaşlar; “Artık hamama gitmek bizim için büyük bir lüks oldu. Hamam işletmecileri de haklı sonuçta her şeye zam geldi. Hamamlarda neredeyse 3-4 kişi çalışıyor ve evine ekmek götürüyor. Bizlerde kültürümüzün mihenk taşlarından olan hamam kültürünü devam ettiriyorduk ancak son zamlarla geleneğimizi de devam ettiremeyeceğiz gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Bizde Mağduruz Müşteri Kaybediyoruz

Müşterilerin yanı sıra hamam işletmecileri de yeni tarifelerden memnun olmadıklarını ancak girdi maliyetleri arttığı için zam yapmaktan başka seçenek bulamadıklarını dile getirerek; “Bizim müşterilerimiz genelde abone müşterileri oluyor. Haftada bir iki haftada bir gelen devamlı müşterilerimizin yanı sıra ilimize sadece hamamları görmek için gelen müşterilerimizde var ancak tarife fiyatlarını duyan çoğu müşterimiz kapıdan dönüyor. Su fiyatları dahil olmak üzere girdi maliyetlerimiz o kadar yükseldi ki mecburen bizde tarifeleri arttırmak durumunda kaldık.” dedi.

Destek Beliyorlar

Girdi maliyetlerinden oldukça etkilendiklerini ifade eden hamam işletmecileri yetkililerden destek beklediklerini söyleyerek; “Sivas’ta suya oldukça zam geldi, elektrik ve tüm girdi maliyetleri çok fazla yükseldi. Sonuçta hamam bir Türk kültürü ve Sivas bunu yaşatan illerden bir tanesi bu noktada işletmeciler olarak ayakta durabilmemiz için bize destek sağlanması gerekiyor. Yetkililerimiz ilimizin tanıtımını yaparken tarihi hamamlarımızı da içeriklere ekliyor. Dolayısıyla yetkililerimizde bize destek sağlamasını bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.