Vatandaşlar ise ucuz ekmek alabilmek için 6 liraya ekmek satan fırınları tercih etmeye başladı.

Girdi maliyetleri son dönemlerde oldukça artan fırıncıların kazancını düşürmemek adına 2023 yılının temmuz ayında ekmek fiyatları 4 lira 50 kuruştan 7 liraya çıkarıldı. Bir anda gelen zam vatandaşın cebini etkilerken fırıncılar arası rekabetinde başlangıcı oldu. Yapılan zammı çok bulan bazı fırıncılar ekmeği belirlenen fiyatın altında satarken bazıları ise belirlenen fiyatta satmaya devam etti.ekmek-2

Girdi maliyetlerinin yükselmesinin yanı sıra belediyeye bağlı ekmek satış noktalarında vatandaşlara daha uygun ekmek ulaştırılmasıyla da rekabet etmek durumunda kalan fırıncılar kendi aralarında da rekabet etmeye başladı.

Ekmeği 6 liraya satan fırıncılar, fırınlar arası rekabetin piyasayı canlı tutacağını öne sürerek; “Bizlerde müşterilerimiz gibi geçim derdi yaşıyoruz. Ancak yapılan zam ilk etapta çok fazlaydı. Dolayısıyla vatandaşlarımıza hem alternatif sunmak hem de satışını yaptığımız ekmek maliyetini çıkarıyor diye indirim uyguladık. Belki indirim çok fazla değil ama müşterilerimiz 1 lirayı kısarak yarın alacağı ekmek parasına ekleme yapabiliyor.” açıklamasını yaptı.

29 ŞUBAT 2024  ASLAN BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 29 ŞUBAT 2024 ASLAN BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Vatandaşlar ise; “Ekmek fiyatları bir anda çok büyük bir artış gösterdi. Belediyeye bağlı ekmek satış noktalarında ekmeğin fiyatı uygun ama orada da çok fazla sıra oluyor, her zaman sıraya giremiyoruz ve bazen ekmek kalmıyor. Bu nedenle bizde 7 liradan daha uygun satış yapan diğer fırınları tercih ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan 2023 yılının son günlerine gelinmesi ve asgari ücrete zam yapılmasıyla birlikte ekmeğe yeniden zam yapılıp yapılmayacağı da merak ediliyor.