Et Fiyatlarına Büyük Zam!

Türkiye'de et fiyatlarına yapılan zam, sabah saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başladı. Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılan açıklama ile yeni fiyatlar resmi olarak duyuruldu. Yeni fiyatlar, vatandaşları oldukça şaşırttı.

Doları Olanlar Dikkat! 2,5 TL Düşüş Şok Etkisi Yarattı! Doları Olanlar Dikkat! 2,5 TL Düşüş Şok Etkisi Yarattı!

Et Fiyatlarındaki Yeni Düzenleme

ESK tarafından yapılan açıklamaya göre, et fiyatlarına yüzde 25 oranında bir artış yapıldı. Bu artış ile birlikte kıyma, bonfile, sığır biftek, kuşbaşı ve çeşitli tavuk ürünlerinin fiyatları güncellendi. Örneğin; kıyma fiyatı 279 TL'ye, kuşbaşı 319 TL'ye, sığır bifteği 405 TL'ye, pirzola 450 TL'ye, bonfile ise 600 TL'ye yükseldi. Tavuk ürünlerinde ise kanat 138 TL, but 74 TL, göğüs 85 TL, ve pirzola 113 TL olarak belirlendi.

ESK Önünde Kuyruklar ve Türkiye'de Et Tüketimi

Zam haberinin ardından, özellikle gelir düzeyi düşük vatandaşlar ve emekliler, daha uygun fiyatlar sunan Sivas ESK önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ancak bu kuyruklar, yeni zamlarla birlikte belki de azalacak. Türkiye İstatistik Kurumu ve Eurostat'ın verilerine göre, Türkiye'deki et tüketimi, Avrupa'nın en düşük seviyelerinden biri. İki günde bir et, tavuk veya balık tüketmeyenlerin oranı yüzde 41,5 ile oldukça yüksek. Bu durum, yüksek fiyatların tüketimi nasıl etkilediğinin de bir göstergesi.

Bu zamlar, vatandaşların mutfak ekonomisini daha da zorlayacak gibi görünüyor. ÖTV’siz satışlar dışında, et ürünlerinin fiyatlarındaki artış, herkesin bütçesini etkileyen önemli bir konu haline geldi.