Ocak ayına girilmesiyle beraber 17 bin 2 liralık asgari ücret çalışanların hesaplarına yatırılmaya başlandı. Asgari ücrete gelen zamlarla birlikte un, süt, yumurta ve tüm ürünler zam aldı. Fırıncıların ana maddelerine gelen zamlarla birlikte Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanlığı’nın ekmeğe zam isteyeceği söylentilerini beraberinde getirdi.

Sivas’ta fırıncılık yapan işletmecilerin girdi maliyetlerinin oldukça yükselmesi sonucunda bağlı bulundukları Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası’ndan zam talep ettikleri öğrenildi.

Yanında en az 4 kişiye istihdam sağlayan fırıncıların mağduriyetini gidermek adına Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası’nın ekmek fiyatı için 10 lira rayiç bedel talep edeceği iddia edildi.

2023 yılının Temmuz ayında alınan kararla 7 liraya yükselen ekmek fiyatının Şubat ayının ilk haftaların 10 liraya yükseleceği konuşulmaya başlandı.

Fırıncılar Zarar Ediyor

Sivas’ta toplamda hizmet veren 250 fırın işletmesi bulunuyor. Her işletmede en az 4 kişi çalıştırılmasına karşın kullanılan ana maddelere zam gelmesi fırıncıları zorlamaya başladı.

Faturalara, çalışan giderlerine ve artan fahiş fiyatlara yetişemediğini dile getiren fırıncılar; “Asgari ücrete zam gelmesiyle birlikte her söktürün fiyatlarında büyük artışlar yaşandı. Yanımızda çalışan ustalar ve çıraklar gündelik usulüyle çalışıyor. Usta maaşı zaten çok yüksek ama çıraklar dahi günlük 300 liradan aşağıya çalışmıyor. Sonuçta çalışanlarımızda evine ekmek götürüyor. Çalışan giderinin yanı sıra birde girdi maliyetlerimiz oldukça yükseldi. Un ve yumurtaya zam geldi. Bizim ana maddelerimize zam gelmesi demek kazandığımız paranın bizi kurtarmaması demek. Birde işyeri kira olanlar var. Hem kira hem faturalar oldukça yükseldi. Dolayısıyla bizlerde ekmeğe zam yapılmasını talep ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Vatandaşlar Fiyatlara İsyan Ediyor

Ocak ayına girilmesiyle beraber gelen zamlar vatandaşın mutfağına yansımaya devam ediyor. Art arda zam alan ürünlere ekmeğin eklenmesini istemeyen vatandaşlar isyan ediyor.

29 ŞUBAT 2024  YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 29 ŞUBAT 2024 YENGEÇ BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Ekmek için 10 liranın yüksek bir fiyat olduğunu dile getiren vatandaşlar; “Fırıncılar bir noktada haklılar çünkü zam almayan ürün kalmadı. Ancak bizlerde tükenmeye başladık. Asgari ücrete yapılan zam tamamen etkisini yitirdi. Ekmek fiyatları 10 liraya yükseldiğinde asgari ücretin zam almış olmasının hiçbir hükmü kalmayacak. Ne yapacağımızı şaşırdık artık.” ifadelerini kullandı.