Sivas Belediyesi ve özel sektör iş birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında, çöpten elde edilen ısıyla üretilen domatesler Avrupa'ya ihraç ediliyor.

Topraksız Cam Serada Verimli Hasat
Sivas Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda kurulan 50 dönümlük Hollanda usulü modern topraksız cam serada, 8 ay önce dikilen fidelerden 20. kez hasat yapıldı. Yetiştirilen salkım domatesler Hollanda, Almanya ve İtalya'ya ihraç ediliyor.

Sivasspor Genç İsimle Yeni Sözleşme Yaptı Mı? Sivasspor Genç İsimle Yeni Sözleşme Yaptı Mı?

Vali Şimşek'ten Tebrik ve Destek
Sivas Valisi Yılmaz Şimşek serayı ziyaret ederek domates hasadına katıldı. Vali Şimşek, projeyi "Türkiye'ye örnek" olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: "Topraksız tarım olması ve Sivas'ın düzenli depolama alanındaki elektrikten ısıdan faydalanmasıyla bu tesis iki bakımdan örnek. Bu tesislerin sayısı artar ve ülkemizin her yerinde bu tesislerden faydalanılır umuyoruz."

Çevreye ve Ekonomiye Katkı
Proje kapsamında, düzenli depolama alanlarından elde edilen metan gazı ile saatte 2 bin 400 kilovatsaat enerji üretiliyor. Bu enerjinin atıl ısısı seranın ısıtılmasında kullanılıyor. Böylece hem çevreye katkı sağlanıyor hem de ekonomiye kazandırılıyor

Muhabir: BÜLTEN