Cumhuriyet Halk Partisi’nde 21 Kasım 2023 Salı günü başlayan aday adaylığı süreci 28 Kasım 2023 Salı günü itibariyle tamamlandı. Süreç tamamlanmasına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi Sivas’ta aday adayı bulamayınca 5 Aralık 2023 Salı gününe kadar başvuru süreci uzatıldı.

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri için siyasi partilerdeki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti başta olmak üzere birçok partide aday adaylığı süreci devam ederken iktidar partisi olan Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi aday adaylığı başvuru sürecini tamamladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Sivas merkezden 2 Sivas genelinden ise 36 resmi aday adaylığı başvurusu alırken Cumhuriyet Halk Partisi Sivas merkezde aday adayı çıkaramadı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 28 Kasım 2023 Salı günü tamamlanan aday adaylığı başvuru sürecinde başvuru yapılmamış olması sürecin 5 Aralık 2023 Salı gününe kadar ertelenmesine neden oldu.

Teklif Götürecekler

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas İl Başkanı Abdulvahap Gazi Doğan ile Merkez İlçe Başkanı Sevtap Haspolat’ın, belediye başkan adayı belirlemek üzere bazı partililere adaylık teklifi götüreceği öğrenildi.

Teklif götürülecek isimler kamuoyun tarafından merak edilse de Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Teşkilatı, seçimlere yönelik açıklama yapmamaya devam ediyor.

Tarihinde Bir İlk

Türkiye Cumhuriyeti’nde kurulan ilk parti olma özelliğini taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 1919 yılında Sivas’ta gerçekleştirilen Sivas Kongresi sonucunda cumhuriyetin temelinin atıldığı şehir olarak anılan Sivas’ta aday adayı çıkaramaması kamuoyunda infial yarattı.

Sivas'ın Geleceği için Reha Kars'ın Vizyonu: Eğitim, İstihdam ve Daha Fazlası Sivas'ın Geleceği için Reha Kars'ın Vizyonu: Eğitim, İstihdam ve Daha Fazlası

2019 yılında gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinde yüzde 7,69’luk oy oranıyla 3’üncü sırada yer alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2024 yılında gerçekleştirilecek seçimler için aday adayı başvurusu almamış olması Cumhuriyet Halk Partisi’nde bir ilk olarak öne çıkıyor.

Özel’in Yol Haritası Ne Olacak?

4-5 Kasım tarihlerinde Ankara Stadyumu’nda gerçekleştirilen 38. Olağan Genel Kurultay’da Genel Başkan seçilen Özgür Özel’in, aday adayı çıkaramayan Sivas’ta izleyeceği yol haritası merak ediliyor.

14-28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Türkiye Genel Seçimlerinde, seçim çalışmaları kapsamında Sivas’a gelen Özgür Özel, Sivas’ın Cumhuriyet Halk Partisi için çok önemli bir yerde olduğunu ifade ederek açıklamalarda bulunmuştu.

Milletvekili Karasu Konuya El Atacak Mı?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin tek Sivas Milletvekili olan Ulaş Karasu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sivas’ı başarıyla temsil etmesiyle adından sıkça söz ettiriyor.

38. Olağan Genel Kurultay öncesinde parti içerisinde değişimi çağrısı yapması ve Özgür Özel’e verdiği destekle ön plana çıkan Ulaş Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini de aldı.

Genel Başkan Özgür Özel ile yakınlığı bilinen Milletvekili Ulaş Karasu’nun, 14-28 Mayıs Türkiye Genel Seçimlerindeki başarılı çalışmaları takdir toplamaya devam ederken, 2024 yılında gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimlerinde aday adayı başvurusu olmaması konusunda çalışma yapıp yapmayacağı merak ediliyor.