Sivas'ta özel halk otobüslerine binerken basın kartlarının kabul edilmemesi sorunu devam ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen basın ve sürekli basın kartlarını kabul etmeyen bazı şoförler, gerginliklere yol açıyor.
Sorun Neyden Kaynaklanıyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'ya Ziyaret CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'ya Ziyaret


Sivas'ta basın mensupları iki tür kart kullanıyor:


•    Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gönderilen basın ve sürekli basın kartları,
•    Sivas Belediyesi tarafından verilen kartlar.
Belediye kartına itiraz etmeyen şoförler, Cumhurbaşkanlığı kartlarına neden tepki gösteriyor? Bu durum, basın mensupları tarafından anlamlandırılamıyor. Türkiye’nin bütün şehirlerinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen basın kartının otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında geçerli olması ancak Sivas’a bakıldığında özel halk otobüsü şoförlerinin bunu kabul etmemesi sorunlara yol açıyor. 
Kartları kabul etmeyen, geçersiz olduğunu iddia eden şoförler, tepkiyle karşılaşınca ve basın mensubunun ücretsiz binme hakkının olduğunu anlayınca tutumunu değiştirmek yerine, hakaret içeren aşağılayıcı söylemler kullandıkları görülüyor. Otobüs şoförlerinin tutum ve davranışları, kullandıkları sözler gerek basın mensupları tarafından gerekse vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Bu konuda yetkililerin acilen çözüm bulması bekleniyor.
Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, konuyla ilgili kooperatif yetkilileri ile görüşmeler yapması beklentiler arasında. Basın mensuplarının bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor.
Ne Olmalı?
Sivas'ta basın mensuplarının toplu taşıma araçlarında sorunsuz seyahat edebilmesi için gerekli adımların atılması gerekiyor. Belediye ve kooperatif yetkililerinin bu konuda bir çözüme varması ve Türkiye’nin bütün şehirlerinde kabul edilen Cumhurbaşkanlığı kartlarını Sivas otobüs şoförlerin de kabul etmesi ve doğru üslup ile hareket etmeleri bekleniyor.