Türkiye’de son yıllarda en çok konuşulan konular arasında yerini koruyan işsizlik konusuna karşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren İŞKURda verilen iş ilanlarına rağbet olmaması vatandaşların iş beğenmediği düşüncesini akıllara getiriyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak çalışma sergileyen İŞKUR bünyesine başvuru yaparak istihdam sağladığı vatandaşlara 2 ile 6 ay arasında işte kalma garantisi verirken işsizlikten şikayet eden vatandaşlar İŞKUR üzerinden iş başvurusu yapmayı tercih etmiyor. Birçok meslek grubunda istihdam sağlayan İŞKUR’daki açık iş sayısına karşın vatandaşların başvuru yapmaması dikkat çekiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre her geçen gün artan işsizlik oranına karşın iş ve çalışanı mağdur etmemek adına kurulan İŞKUR’un istihdam sağlamaya yetmediği gözlemleniyor.

İstihdamı arttırmak amacıyla faaliyet gösteren İŞKUR’daki açık iş sayısı Sivas’ta şubat ayı itibariyle 364 olurken 2024 yılında İŞKUR üzerinden işe yerleştirilen kişi sayısı da Türkiye genelinde 119 bin 792 oldu.

Milli Yol Partisi Sivas Belediye Başkan Adayı Zeki Haral: "Sivas'ın Sorunlarını Çözeceğim" Milli Yol Partisi Sivas Belediye Başkan Adayı Zeki Haral: "Sivas'ın Sorunlarını Çözeceğim"