Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hayrullah Karakaya, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Sivas’taki kurban kesimi ve fiyatları hakkında açıklama yaptı.

Sivas Belediyesi Gençlik Kulüplerine Su Desteğini Kesecek Mi ? Sivas Belediyesi Gençlik Kulüplerine Su Desteğini Kesecek Mi ?

Başkan Karakaya, Sivas’ta bulunan besicilerle ve kombina sahipleriyle yapmış oldukları toplantı sonrasında yaptığı açıklamada; “Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ilimizdeki besici ve üreticilerle yaptığımız toplantı sonucu, Tosun Canlı Kilogram Fiyatı 280 TL, Damızlık vasfını kaybetmiş Düve 270 TL, Damızlık vasfını kaybetmiş İnek 250 TL, Dişi Koyun 250 TL, Erkek Koyun ise 280 TL’den satılacak. Kombinalardaki kesim ücretleri ise Büyükbaş için 5000 TL, Küçükbaş için 1500 TL, Söküm ücreti 3000 TL, Paylama ücreti 2000 TL, Et çekim ücreti ise 15 TL olarak belirlenmiştir” dedi.

Kurban Bayramı öncesinde hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Başkan Karakaya; “Hemşerilerimiz Sivas Belediyesi ve İlçe Belediyelerimiz tarafından kurulan kurban pazarlarından veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlıklarını alabilirler. Hayvan kesimlerini ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya Belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftliklerini tercih edebilirler.

Hemşerilerimizden küpesi olmayan hayvanları almamalarını konusunda dikkatli olmalarını özellikle rica ediyorum. Veteriner Sağlık Raporu olmayan, çok zayıf olan, Gebe veya yeni doğum yapmış olan, Yüksek ateşi olan, Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, Bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, Salya akıntısı bulunan, Uzuvları eksik olan hayvanlar satın alınmamalı. Et çekiminde ise ilimizde bu sene daha sıkı tedbirler alınacaktır. Vatandaşlarımız et çekimlerini, Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan seyyar olarak tabir ettiğimiz kişilere değil, hijyen kurallarına her zaman itina gösteren kasaplarda yaptırmalarını önemle rica ediyorum.

Son olarak Sivaslı hemşerilerimizin ve tüm milletimizin Kurban Bayramı’nı Sivas Ticaret Borsası olarak şimdiden tebrik ediyorum, Allah keseceğiniz kurbanlarınızı kabul etsin.” diye konuştu.