Sivas'ın Gemerek ilçesine bağlı Eskiçubuk köyünde 1986 yılında inşa edilen cami, 38 yıllık bekleyişe son vererek hayırseverlerin desteği ile minareye kavuştu.

Köy sakinlerinin maddi imkansızlıklar nedeniyle minare yaptıramaması üzerine, Bilal ve Ayfer Koç çifti minarenin inşasını üstlendi. Köy camii, minare yapılmadan önce dışarıdan bakıldığında bir konuta benziyordu. Minarenin tamamlanmasıyla camiye asıl kimliği kazandırılmış oldu.

Minare Yapımında Yaşanan Anlaşmazlık ve Hayırseverlerin Adımı

Minare yapımına dair köy sakinleri arasında yaşanan anlaşmazlık, Bilal ve Ayfer Koç çiftini harekete geçirdi. Çift, minarenin inşasını üstlenerek caminin eksik kalan bu önemli parçasına kavuşmasını sağladı.

Hayırsever Ayfer Koç'un Duyguları

Çocukluğunun bir kısmını Eskiçubuk köyünde geçiren Ayfer Koç, caminin minaresizliğinin üzüntüsünü dile getirerek, "Karı-koca karar verdik, sürpriz olmasını istedik. Dışarıdan bakıldığında orası bir ev gibiydi. Cami olduğu belli değildi. Şimdi iyi oldu hiç değilse bir minaresi var artık" dedi.

Odunpazarı Halk Eğitimi Merkezi Korosu 50. Yılını Konserlerle Kutladı Odunpazarı Halk Eğitimi Merkezi Korosu 50. Yılını Konserlerle Kutladı

Köy Sakinlerinin Sevinci

Köy sakinlerinden Ekrem Şenol ise minare yapımının iki yıldır gündemde olduğunu ve bu konuda bir türlü mutabakata varılamadığını ifade etti. Şenol, hayırseverlerin bu adımıyla köy camisinin 38 yıl sonra minareye kavuştuğunu ve köy halkının büyük sevinç yaşadığını belirtti.

Kaynak: iha