Park Yasağı Dinlenmiyor Park Yasağı Dinlenmiyor

Sivas merkeze 24 kilometre mesafede, 36 dekar kapalı alanda domates üretimi gerçekleştiren mevcut jeotermal cam seranın başarısının ardından, Yukarı Yıldızlı Köyü'nde 41 dekar kapalı alana sahip yeni bir jeotermal cam sera inşaatı başlatıldı.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, projenin önemini vurgulayarak, "Jeotermal suyun tarımsal alanda kullanılması, şehre ekonomik katkı sağlıyor. Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir şirket, 36 dekar kapalı alanda gerçekleştirdiği cam serada ürünlerini ihraç ediyor. Şimdi ise Yukarı Yıldızlı Köyü'nde yeni bir girişimci, 41 dekar kapalı alanda jeotermal enerji ile desteklenen bir cam sera kurma çalışmalarına başladı. Jeotermal ısının tarımsal üretime kazandırılması, ekonomik bir dönüşümü simgeliyor. Bu tarz inovatif ve sürdürülebilir projeler, şehrimize değer katma potansiyeli taşıyor. Sivas'ı tarımsal ve hayvansal üretimde daha rekabetçi hale getirmek için çabalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

İl Müdürü Seyit Yıldız, cam sera inşaatının başladığı alanda incelemelerde bulunarak, şirket yetkililerinden inşaatın ilerleyişi hakkında bilgiler aldı. Jeotermal enerjinin tarımsal üretimde kullanılmasıyla bölgenin ekonomik potansiyelinin artması hedefleniyor.