Geçtiğimiz yıllarda Sivas’ta yaşanan su sorunu, kış aylarının kurak geçmesiyle beraber yeniden gündeme geldi. 2021-2022 yıllarında 4 Eylül Barajı’nda suyun azalması ve bitme noktasına gelmesiyle Sivas’ta susuzluk sorunu baş gösterdi. 2022 yılının ilkbahar aylarında Sivas Belediyesi tarafından planlı su kesintileri yapılmaya başlandı.

Planlı su kesintileriyle beraber Sivas Belediyesi dev bir projeye imza atarak Hafik Pusat-Özen Barajı ile 4 Eylül Barajı arasından isale hattı kurdu. Çalışmayı büyük bir titizlikle yürüten Sivas Belediyesi, planlı kesintilerin 31 Aralık 2022 tarihinde tamamen bittiğini duyurdu.

31 Aralık 2022 tarihinden bu yana planlı su kesintileri yaşanmadı ancak 2023-2024 kış sezonunun kurak geçmesi vatandaşlara su sorunu yeniden gündeme gelebilir mi yorumları yaptırdı.

Eskisi Gibi Kar Yağmıyor

Sivas’ta 2023 yılı aralık ayı itibariyle etkisini göstermesi beklenen kar yağışı etkili olmadı. Yer yer etkili olan kar yağışlarının 4 Eylül Barajı’nı doldurmaya yetip yetmeyeceği ise merak ediliyor.

Vatandaşlar; “Sivas’ta 2 yıldır doğru düzgün kar yağışı olmuyor. Mevsimler değişiyor ve biz gitgide kuraklığa yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız su sorununu yeniden yaşama düşüncesi bizi korkutuyor. Geçtiğimiz yıl kış aylarında çok yağış olmadı ama haziran ayında baya bir yağmur yağışı gerçekleşti, barajımız doldu. Ancak geçen seneki kadar şanslı olacağımız meçhul. Önlem alınmalı.” açıklamasını yaptı.

Tedbir Alınmalı

Geçen yıllarda yaşanan su sorununun yeniden yaşanmaması için vatandaşlar, şimdiden önlem alınması gerektiğini söyledi.

Sivas Belediyesi Duyarsız Kalmadı: Bozuk Çeşmeden Akan Su Durduruldu! Sivas Belediyesi Duyarsız Kalmadı: Bozuk Çeşmeden Akan Su Durduruldu!

Sivas Belediyesi’nin isale hattı çalışmalarını büyük bir şeffaflıkla halka duyurduğunu söyleyen vatandaşlar; “Su sorunu yaşanmaya başladığında ve sonrasında Sivas Belediyesi durumu büyük bir şeffaflıkla halka duyurdu. Oldukça özverili bir çalışmaydı. Biz şimdi yine aynı titizlikle bu konuya yaklaşılmasını ve gerekli önlemlerin yetkililer tarafından alınmasını talep ediyoruz. Planlı kesintilerin yapıldığı dönem Sivas için oldukça zor bir dönemdi. Eğer önlem şimdiden alınırsa yaz aylarında bu korku içimizden gitmiş olur.” ifadelerini kullandı.