2022 yılında Sivas’ın en büyük sorunu haline gelen ve gündemden düşmeyen su sorunu Hafik-Pusat Özen Barajı ile 4 Eylül Barajı arasından yapılan isale hattı ile birlikte son buldu. Su sorunun çözümü noktasında en önemli faktör ise kış aylarında gerçekleşecek olan yağışlardı. Ancak 2024 yılının Şubat ayına girilmesine rağmen Sivas’ta istenen yağış gerçekleşmedi. Yağışın istenen oranda olmamasıyla birlikte Sivas’ta yeniden bir su sorunu yaşanıp yaşanmayacağı vatandaşlar arasında konuşulmaya başlandı.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in planlı kesinti süreci boyunca şeffaf bir şekilde çalışmaları vatandaşlarla paylaşması, vatandaşların su sorunu hususunda belediyeye güvenini arttırdı. Vatandaşlar, yetkililerin şeffaf bir şekilde su sorununa yönelik atılan adımları ve su sorunu yaşanıp yaşanmayacağı konusunda açıklama yapmasını talep ediyor.

Yolspor ve Belediye U18'de Lider! Yolspor ve Belediye U18'de Lider!

Vatandaşlar; “Sivas’ta su sorunu çok hissedilir bir seviyede yaşandı. Planlı su kesintileri oldu, günlerce suya ulaşamadığımız günler oldu. Bu noktada Belediye Başkanı’mız Hilmi Bilgin bizlere şeffaf davrandı, bu süreçte de yağışların olmaması sonucu halk olarak tedirgin olmaya başladık. Dolayısıyla bize yine şeffaf davranılmasını ve bu konu hakkında bilgilendirme yapılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan vatandaşlar, su sorunun kökten çözülmesi için yapılan diğer çalışmalarında kamuoyuyla paylaşılmasını talep etti.