Vali Şimşek mesajında; 

Sivas'ın Gemerek İlçesinde Deprem Sonrası Olağanüstü Görüntü Sivas'ın Gemerek İlçesinde Deprem Sonrası Olağanüstü Görüntü

"Hayatımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, bizleri eğiten, yetiştiren, yüreklerindeki sevgi ve şefkati esirgemeyen, ailenin temel taşı olan kadınlarımız; tarihimizin en eski dönemlerinden günümüze kadar toplumsal hayatımızın ve millet–devlet yapımızın odağında yer almıştır.

Her alanda yaptıkları çalışmalarla çocuklarımızı geleceğe hazırlayan, kültürel değerlerine bağlı, ahlaklı bireyler, daha güçlü nesiller yetiştirmek için gayret gösteren kadınlarımız; hayatın zorluklarına göğüs gererek, çilelerinden umut var etmiş hayallerine varmak için çalışarak, üreterek ve en önemlisi de hiç pes etmeyerek, istikrarlı bir çizgiyle başarılı olmayı şiar edinmiştir.

Tarihi süreçte de kadınlarımız üzerlerine düşen vazifeden daha fazlasını yerine getirmiştir. Cumhuriyete giden yolda gerek cephede gerek cephe gerisinde aktif görev üstlenen kadınlarımız, Sivas’ta 9 Aralık 1919 tarihinde kurdukları Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti ile birlik ve beraberlik örneği sergilemişlerdir. Bu dönemde kadınlarımız, erkeklerle birlikte kurtuluşa giden zorlu yolda aktif görev almış, azim ve kararlılıkla hareket ederek önemli çalışmalar gerçekleştirmişlerdir.

Ülkemizin kurtuluşunda ve medeniyetimizin gelişmesinde büyük bir paya sahip olan kadınlarımız için Atatürk, “Dünyada hiçbir milletin kadını, Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez!” ifadelerini kullanmıştır.

Modern Türkiye’nin kurulmasında da öncü olan kadınlarımız, hemen hemen her sektörde başarıları ile gurur duyduğumuz eğitimli, açık fikirli, düşünen, sorgulayan, üretime ve yönetime aktif bir şekilde katılan bireyler olarak ülkemizin aydınlık geleceği için son derece önemli işlere imza atmaya devam etmektedirler.

Bu duygu ve düşüncelerle; yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, üreten, eğiten, yetiştiren ve özverinin timsali olan başta şehitlerimizin ve gazilerimizin anneleri ile eşleri olmak üzere dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum". ifadelerinde yer verdi.