Sivas'ın kültür, turizm ve tanıtımına katkı sunmak için düzenlenen Sivas Uluslararası Film Festivali'ne (SIVASIFF) başvurular tamamlandı! 30 Nisan 2024 tarihi itibariyle Türkiye, İran, Hindistan, İspanya, Çin, Brezilya, İtalya ve daha birçok ülkeden toplam 2328 film festivale başvuru yaptı. Bu filmlerden 1770'i kurmaca, 641'i ise belgesel kategorisinde yarışacak.

Festival kapsamında en iyi belgesel ve kurmaca filmler ödüllendirilecek. Ön jüriler tarafından değerlendirilen filmlerden finale kalanlar 31 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenecek gala gecesinde açıklanacak. Gala gecesi, yarışmacıların, konukların ve halkın katılımıyla gerçekleşecek.

Festival boyunca ise şehrin birçok noktasında çocuklar için çizgi film gösterimleri, açık hava film gösterimleri, oyuncu/yönetmen/yapımcı söyleşileri, atölye çalışmaları, sergiler ve konserler gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Etkinlik takvimi planlandıktan sonra yerel ve ulusal basınla paylaşılacaktır.

Sivas'a 57 konuk gelmesi beklenen festivalin turizme ve tanıtımına da önemli katkılar sağlaması hedefleniyor.

Sinema Sektörünün Önemli İsimleri Jüride!

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan festivalin jüri üyeleri sinema sektörünün önemli isimlerinden oluşuyor.

SİVAS ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİNİN

KURMACA FİLM JÜRİSİ

Adilkhan Yerzhanov (Kazakistan/Yönetmen)

Ilgar Najaf (Azerbaycan/Yönetmen)

Melikgazi Belediye Başkanı Palancıoğlu'ndan 19 Mayıs Mesajı: Güçlü Türkiye İçin Kendini Geliştiren Gençler Önemli Melikgazi Belediye Başkanı Palancıoğlu'ndan 19 Mayıs Mesajı: Güçlü Türkiye İçin Kendini Geliştiren Gençler Önemli

Mustafa Kara (Yönetmen)

Selen Uçer (Oyuncu)

Akın Aksu (Senarist)

 

BELGESEL FİLM JÜRİSİ

Emre Karapınar (Yönetmen)

Ertuğrul Karslıoğlu (Yönetmen)

Kerime Senyücel  (Yönetmen)

Kurtuluş Özgen (Yönetmen)

Marian Tutui (Romanya/Yönetmen)