Tarihi Kent Meydanı başta olmak üzere Arkeoloji Müzesi, Atatürk ve Kongre Müzesi, Sivas Şehir Müzesi’ne ev sahipliği yapan Sivas’ta tarihi yapıları anlatacak rehberlerin olup olmadığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Açık hava müzesi olarak anılan Sivas Tarihi Kent Meydanı ve müzeleriyle görenleri mest etmeye devam ederken Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün tarihi yapıları tanıtmak konusunda eksik kaldığı gözlerden kaçmıyor. Vatandaşlar, ilçeler dahil olmak üzere Sivas merkezde gerekli tanıtım yapılmadığını, Sivas’ı bilen rehberlerin Sivas’ta yetiştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Vatandaşlar; “Sivas tarihi açıdan birçok alanda yol gösteren bir şehir. Özellikle cumhuriyet tarihi ile yakın tarihimize ışık tutan Sivas’ta eserlerin tanıtımı ile ilgili eğitimler arttırılmalı. Sivas Halk Eğitim Merkezi’nde bu alana yönelik uzmanlık eğitimleri verilmeli. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılmalı. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ta, yerli ve yabancı turistlerden ziyade kendi çocuklarımıza eğitim verebilecek bilgi düzeyine ulaşmamız gerekli.” açıklamasını yaptı.

Kaç Turist Rehberi Var?

Daha önce Sivas’ta çeşitli zamanlarda dile getirilen turist rehberi konusunda hiç bir çalışma yapmayan Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün Sivas’ta kaç turist rehberi olduğunu açıklaması bekleniyor.

Sivas'ta Büyük Gösteri: BBP Adayı Adem Uzun Rakiplerine Meydan Okudu! Sivas'ta Büyük Gösteri: BBP Adayı Adem Uzun Rakiplerine Meydan Okudu!

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre turist rehberi sayısıyla Türkiye sıralamasında son sırada bulunan Sivas’ta Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün turist rehberi yetiştirmesi konusunda yapacağı çalışmalarda merakla bekleniyor.

Öte yandan müzeler şehri olarak anılan Sivas’ta Sivas’ı bilen Sivaslı rehberlerin çalışması gerektiği savunuluyor.zwFs-sivaskapak

İş Birliği Yapıyor Mu?

Sivas’ta yaz aylarında gündemi oldukça meşgul eden Atatürk ve Kongre Müzesi’nin öğrencilere ücretsiz olması konusu ile ilgili Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yapıp yapmadığı da merak edilen konular arasında yerini alıyor.

Okullar tarafından Atatürk ve Kongre Müzesi’ne düzenlenen gezilerin artması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalaması beklenen Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün yapacağı çalışmalar merak ediliyor.