Sivas’ın son dönemlerde en büyük problemi haline gelen halk otobüsleri için vatandaşlar çözüm beklerken şoförlerin yolculara olan davranışlarıyla sorunlar daha da büyüyor. Otobüs şoförleri devlet tarafından polislere, basın mensuplarına, emeklilere ve şehit ailelerine verilen kartlardan dolayı halka sorun çıkarmaya devam ediyor.

Devletin ve belediyenin tanıdığı imkanlardan faydalanan vatandaşlara diğer yolcuların içerisinde seslerini yükselten şoförlere cezai işlem uygulanıp uygulanmadığı ise merak edilen konular arasında yerini alıyor.

Alternatif Yok Diye Mi Böyleler?

Sivas’ta halk otobüsleri tek elde hizmet vermeye devam ediyor. Diğer illerde kooperatifler, belediyeler ve özel halk otobüsleri bulunurken Sivas’ta halk otobüsleri tek elde hizmet veriyor.

Vatandaşlar, tek elde hizmet veren halk otobüsü dışında başka alternatiflerinin bulunmamasın dolayı şoförlerin yolculara istediği muameleyi uygulayabileceğini düşündüklerini öne sürüyor.

Vatandaşlar, özellikle kış aylarında şoförlerin, yolculara bağırdığını, soruları yanıtlamadığını ve diğer yolcular arasında sorun yaşadıkları yolcuya kötü muamele yaptığını dile getirerek; “İlimizde bu sorun her geçen gün artıyor. Tüm şoförler aynı diye bir genelleme yapamayız ama arada çıkan birkaç şoför tüm şoförleri zan altında bırakıyor. Bu durum artık katlanılmaz bir hal aldı. İşten çıkıyoruz, evimize giderken sadece yol sorduğumuz için bize hakaret eden, sinirli sinirli tavır sergileyen bir şoförle karşılaşıyoruz. Halk otobüslerinden başka alternatifimiz yok, mecbur binmek zorunda kalıyoruz. Şoförler işi hakarete kadar getiriyor ve biz olay daha da büyümesin diye susmak zorunda kalıyoruz. Yetkililerin bize bir alternatif üretmesini istiyoruz. Sonuçta otobüs para karşılığında aldığımız bir hizmet ama şoförler onlara mecburmuşuz gibi davranıyor.” ifadelerini kullandı.

29 ŞUBAT 2024  BAŞAK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 29 ŞUBAT 2024 BAŞAK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Devletin Tanıdığı Hakkı Şoförler Tanımıyor

Emniyet ve basın mensupları ile şehit aileleri devletin tanıdığı hak ile otobüse ücretiz bir şekilde binerken emeklilerde indirimden faydalanıyor.

Türkiye’nin 81 ilinde geçerli olan ve devlet tarafından verilen haktan faydalanan emniyet ve basın mensupları ile şehit aileleri şoförlerden kötü muamele görüyor.

Şoförler özellikle basın mensupları, emekliler ve şehit aileleri ile tartışmaya giriyor. Otobüs şoförlerinin, devletin tanıdığı hakkı kullanan vatandaşlara bedavacı gibi ithamlar kullandığı dile getiriliyor.

Öte yandan Sivas’ta her geçen gün daha da artan bu sorunların çözümü noktasında yetkililerin adım atıp atmayacağı merak ediliyor.