15 Milyon Euro Yatırımla Hayata Geçen Yeni Fabrika, Türkiye'nin Sanayi Dönüşümüne ve Katma Değerli Ürün İhracatına Katkı Sağlayacak

Sivas Nuri Demirağ Organize Sanayi Bölgesi'nde 15 milyon Euro yatırımla hayata geçirilen Tezmaksan'ın yeni fabrikası, robotlu otomasyon teknolojileri üreterek Türkiye'nin sanayideki dönüşümüne ve katma değerli ürün ihracatına katkıda bulunmayı hedefliyor. 

Endüstri 4.0'a Uygun Karanlık Fabrika Konsepti

Endüstri 4.0 standartlarına uygun olarak tasarlanan ve "karanlık fabrika" konseptiyle inşa edilen tesis, standart işleri endüstriyel robotlara, iç lojistikteki malzeme akışlarını ise otonom mobil robotlar (AVR) vasıtasıyla gerçekleştiriyor. Bu sayede üretimde yüksek verimlilik ve esneklik sağlanıyor.

Yüksek Kapasiteli Üretim ve Geniş Ürün Yelpazesi

Yıllık 300 adet CubeBOX üretim kapasitesine sahip olan fabrika, 8 eksenli tornalama merkezlerinden yeni nesil CNC modellere kadar geniş bir ürün gamı sunuyor. Bu ürünler, 40 farklı ülkeye ihraç edilerek Türkiye'nin katma değerli ürün ihracatına katkıda bulunacak.

Ar-Ge Merkezi ve Akredite Kalite Laboratuvarı Hedefi

Tezmaksan'ın İstanbul'daki fabrikası Ar-Ge merkezi olarak konumlandırılırken, Sivas fabrikasında da 20 kişilik Ar-Ge ekibi kurularak toplamda 80 kişilik bir Ar-Ge kadrosu oluşturuluyor. Fabrikada bulunan kalite-ölçüm ve test odası ise hassas teknolojik ölçüm cihazları ile donatılarak Akredite Kalite Laboratuvarı olma hedefi konuluyor. Bu sayede Tezmaksan, sadece kendi ürünlerinin değil, yakın coğrafyadaki sanayi kuruluşlarının da ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kapasiteye sahip olacak.

İhracatı Artırma ve Ciro Hedefi

CubeBOX üretimi ile ihracatını artırmayı hedefleyen Tezmaksan, 2030 yılında 100 milyon Euro'luk ciroya ulaşmayı planlıyor. Bu hedef doğrultusunda şirket, şu anda 4 kıtada 38 ülkede bulunan bayilik ağını genişletmeyi ve bu yıl sonuna kadar 4 ülkeye daha bayilik vermeyi öngörüyor. Ayrıca Hollanda Amsterdam'da yeni bir ofis açan Tezmaksan, küresel pazar payını da artırmayı hedefliyor.

Tornalama Merkezleri Üretimi ve Halka Arz

Benzin ve Motorin Zammı Ertelendi Benzin ve Motorin Zammı Ertelendi

2025 yılında tornalama merkezleri üretimine de başlamayı planlayan Tezmaksan, bu sayede savunma, havacılık ve uzay teknolojileri gibi kritik sektörlere de katkıda bulunmayı amaçlıyor. Şirket, önümüzdeki yıl ise halka arz için hazırlıklarını tamamlamayı hedefliyor.

Çinli ve Koreli Firmalarla İş Birliği

Tezmaksan, Sivas'ta CNC tezgah üretmek üzere Çinli ve Koreli firmalarla da görüşmeler yapıyor. Bu iş birlikleri, Türkiye'nin makine imalat sektöründeki küresel rekabet gücünü artırmaya ve yeni pazarlara açılmasına katkıda bulunacağı ön görülüyor.

Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu'nun Açıklamaları

Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydoğdu, Sivas fabrikasının açılışıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bir Türk müteşebbisi olarak gençliğimdeki o heyecanı katiyen kaybetmeden memleketime fayda sağlamak için şevkle çalışmayı sürdürüyorum. Bu ülkenin bize sunduğu değerleri yüceltmek, ahde vefamızın bir timsali. Sivas fabrikamızla birlikte geçmişten aldığımız mirası geleceğe ve daha ileriye taşıyacak yeni kuşaklara büyük sorumluluk düşüyor."Sivas TezmaksanTez Mak SanMustafa AydogduRobot TezTezmaksan

Muhabir: Adem Bulgaz