Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mehmet Akgül, pide ekmeğine yapılan zam konusunda açıklamalarda bulundu. Akgül, pide ekmeğine yapılan zammın kaçınılmaz olduğunu belirterek, ham maddelerdeki fiyat artışlarının etkisi altında kaldıklarını ifade etti.

Whatsapp Image 2024 05 02 At 19.35.01

Akgül, yaptığı açıklamada, Sivas'ta faaliyet gösteren 250 pide fırınının her birinde dört kişinin çalıştığını ve bu sayede ilde istihdama önemli katkılar sağlandığını vurguladı. Ancak, son dönemde un, maya, odun gibi pide yapımında kullanılan hammaddelerin fiyatlarında yaşanan ciddi artışlar nedeniyle pide fiyatlarında zam yapmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Un fiyatlarının 350 liradan 700 liraya, asgari ücretin 17 bin liraya yükselmesi, SSK primlerinin 3 bin 200 liradan 6 bin 800 liraya çıkması, maya ve odun gibi maliyetleri artıran unsurların fiyatlarında yaşanan artışlar göz önüne alındığında, pide fiyatlarına zam yapmanın kaçınılmaz olduğunu belirten Akgül, bu zammın fırınların ayakta kalması için gerekliliğini vurguladı.

Esnafın Kredi Faizleri ve Mağduriyetleri Ankara’da Gündemde Esnafın Kredi Faizleri ve Mağduriyetleri Ankara’da Gündemde

Son zamlarla birlikte Sivas'ta pide ekmeği 7,5 liradan 10 liraya, etli pide 8,5 liradan 12 liraya, katmer ve çörek 14 liradan 20 liraya, peynirli-patatesli katmer ise 16 liradan 25 liraya yükseldi.

Akgül, yapılan zamların kamuoyu tarafından anlayışla karşılanacağını umduklarını belirterek, sektörün sürdürülebilirliği için alınan bu kararın önemine dikkat çekti.