Sivas esnafı 2023 yılında artan maliyetlerden oldukça etkilendi. Küçük esnaf yetkililerin zincir marketler ile ilgili çalışma başlatmasını talep ediyor. Bir mahallede birden fazla zincir marketin bulunması ve zincir marketlerin bünyesinde her ürünün satışını gerçekleştirmesi küçük esnafı zorlamaya devam ediyor.

Özellikle Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin konuya el atmasını isteyen esnaflar yalnız bırakıldıklarını dile getiriyor.

SİVAS 1 MART NÖBETÇİ ECZANELER SİVAS 1 MART NÖBETÇİ ECZANELER

Gençler Meslek Öğrenmek İstemiyor

Artan maliyetlerden dolayı son yıllarda oldukça zarar gören esnaflar, yanlarında çalıştıracak çırak bulamadıklarını da ifade ediyor.

Okulu erken yaşta bırakan gençlerin meslek öğrenmek yerine zincir marketlerde kasiyerlik yapmayı tercih ettiğini belirten esnaflar; “Önceden okumakta gözü olmayan, küçük yaşta okulu bırakan çocuklar esnafların yanına gönderilirdi. Esnaflar, çıraklarını eğittikten sonra mesleğe bir nefer daha kazandırılmış olurdu. Ancak şimdi gençler, meslek öğrenmek yerine zincir marketlerde kasiyerlik yapmayı tercih ediyor.” açıklamasını yaptı.

Bizi Unuttular

Bağlı bulundukları odaların açıklama yapmak dışında bir çalışma yapmadığını belirten esnaflar, çözüm bekliyor.

Özellikle zincir marketlerin her mahallede bir tane olması gerektiğini söyleyen esnaflar; “Sivas’ın birden fazla yerel marketi var. Bu marketler vatandaşlara her ürünü ulaştırıyor ama bunun yanı sıra her mahallede üçten fazla zincir market bulunuyor. Esnaf odalarımız bununla ilgili açıklama yapmak dışında bir proje sunmuyor. Kimse arkamızda durmuyor, her geçen gün bir meslek kolunu kaybediyoruz.” ifadelerini kullandı.