Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hakan Demirgil, esnaf ve sanatkarların sorunlarını Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Polat'a iletti.
Ankara'da düzenlenen Meslek Kuruluşları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katılan Demirgil, gündemdeki en önemli konuları sıraladı:

Meram Yaylapınar Pazar Yeri Yenilendi: Mahalleli Artık Daha Rahat Alışveriş Yapabilecek Meram Yaylapınar Pazar Yeri Yenilendi: Mahalleli Artık Daha Rahat Alışveriş Yapabilecek

Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odasından Ticaret Bakanın
•    Perakende Yasası: Demirgil, perakende yasasının biran önce güncellenerek esnafın zincir marketler karşısında mağdur olmamasını talep etti.
•    Esnaf Kredileri: Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin verdiği kredilerin finansmanlarının açılması ve limitinin her esnafa 750.000 TL olarak belirlenmesi ve vadenin 60 aya çıkarılması istendi.
•    Bağkur Emekliliği: Bağkurlu esnafların emekli olurken 9000 prim gün sayısının 7200'e düşürülerek SSK'lılarla eşitlenmesi ve geriye dönük borçlanma hakkı tanınması talep edildi.
•    Çıraklık Sistemi: Çırak okullarında yapılan staj sigortasının emeklilik için başlangıç sayılması ve çırak öğrenciler için devlet katkısı ödemelerinden yararlanacak teşvik programlarının güncellenmesi istendi.
•    Enerji Maliyetleri: Fiyatı devlet tarafından belirlenen doğalgaz, elektrik gibi kullanılan enerji giderlerinde esnaftan alınan KDV ve ÖTV'nin kaldırılması talep edildi.
•    Diğer Talepler: Kredi kartı ve pos cihazı oranlarının düşürülmesi, esnafa yönelik uzun vadeli ve düşük faizli krediler verilmesi, işyeri kira artışı oranlarına sınırlama getirilmesi, e-fatura ve e-arşiv faturası düzenleyen işletmelerden yazar kasa zorunluluğunun kaldırılması ve Sivas'ın giriş ve çıkışlarında yer alan kantarların kaldırılması gibi konularda da çözüm istendi.
Demirgil, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat'a ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'e esnafa olan destekleri için teşekkür etti.
Bu gelişmeler, Sivas esnafı ve sanatkarları için umut verici. Ticaret Bakanlığı'nın Demirgil'in taleplerine nasıl yanıt vereceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.