6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilin yıkımına neden olan 7,7 ile 7,6 şiddetindeki iki depremden Sivas’ta büyük ölçüde etkilendi. Sivas’ın çevre illerde meydana gelecek olası bir depremden etkilenmesi durumunda özellikle Sivas merkezde sağlam bina kalmayacağını belirten Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan mahalli idareler seçimleri için Belediye Başkan Adayı olan tüm siyasileri Sivas’ın deprem planını hazırlamaya davet etti.

29 ŞUBAT 2024  BAŞAK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 29 ŞUBAT 2024 BAŞAK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Sivas’ın çevre illerde meydana gelecek olası bir depremden oldukça etkileneceğini dile getiren Başkan Çayır; “Sivas merkezde bulunan binalar oldukça eski ve dayanıksız. Bu noktada yapılması gereken yetkililerin bir araya gelerek deprem planı çıkarması. Sivas’ın Kahramanmaraş merkezli depremlerden ne ölçüde etkilendiğini hep birlikte gördün. Tedbir almak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Yeni Bir Yaşam Alanı Oluşturmalıyız

Planlı çalışmalarla merkezin yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Kerim Çayır; “Daha önce defalarca yeni bir Sivas oluşturulması gerektiğini, çarşı kısmının başka alanlara yayılmasını ve Kayseri’de olduğu gibi yeni Sivas eski Sivas gibi alanlar oluşturulması gerektiğini söyledik. Ancak söylediklerimiz askıda kalıyor. Sivas Belediyesi, prosedürlere takılıyor ama burada tüm siyasilerimizin bu prosedürleri görmezden gelerek bir şekilde bu konuya bir çözüm getirmesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı.