Eskişehir'de Ceviz Büyüklüğünde Dolu Yağışı: Bölgede Maddi Hasarlar Oluştu Eskişehir'de Ceviz Büyüklüğünde Dolu Yağışı: Bölgede Maddi Hasarlar Oluştu


Sivas Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılar Günü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
Eren, ülkemizde modern eczacılığın temellerinin atıldığı 14 Mayıs 1839'dan bu yana geçen 185 yıla vurgu yaparak, eczacıların toplumsal misyonunu ve gelecek vizyonunu vurguladı.
Eren’in açıklamasında vurguladığı başlıca noktalar şunlardır:

Eczacilar Günü
- Türk Eczacıları Birliği olarak, meslektaşlarımız ve eczacılık alanındaki paydaşlarımızla birlikte 185 yıllık mirasımızı kutluyoruz.
- Eczacılar olarak, kanıta dayalı bilimsel çalışmaların ışığında topluma şifa dağıtan bir meslek grubunun sorumluluğunu taşıyoruz.
- Sağlıklı yaşam hakkını savunarak, ilaç üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada topluma hizmet sunmaya devam ediyoruz.
- Sağlık harcamalarının artırılması ve ilaca erişimin güvence altına alınması gerekliliğine vurgu yapıyoruz.
- Kamudaki tasarruf tedbirlerinin sağlık sistemine olumsuz etkilerinden kaçınılması gerektiğini belirtiyoruz.
- Eczacıların sunduğu ilaç kullanımı inceleme ve kronik hastalık takibi gibi gelişmiş hizmetlerin önemini vurguluyoruz.
- Yerli ve milli ilaç üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini dile getiriyoruz.
- Kamudaki meslektaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi ve istihdam sorununun çözülmesi için çaba gösteriyoruz.
- Eczacılık fakültesi enflasyonu ile mücadele edilmesi gerektiğini ve yeni mezunlar için istihdam politikalarının geliştirilmesi gerektiğini vurguluyoruz.
- Meslektaşlarımıza yönelik artan şiddet olaylarına karşı önlemler alınması gerektiğini belirtiyoruz.
Bahadır Eren konuşmasını sonlandırırken, “Bilimsel eczacılığın 185’inci yıl dönümünde bütün meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü kutluyorum.” dedi.